Privatizācijas aģentūra (PA) ir izveidojusi Nomināciju komiteju telekomunikāciju uzņēmumu SIA Lattelecom un SIA Latvijas Mobilais telefons (LMT) padomes locekļu atlasei un izvērtēšanai.
Kā norādīja PA, komitejā darbosies PA, Ekonomikas ministrijas un Satiksmes ministrijas pārstāvji, bet novērotāja statusā būs nevalstiskās organizācijas Sabiedrība par atklātību Delna pārstāve.
Valsts kapitāla daļu pārvaldības koncepcija paredz, ka padomes un valdes locekļi tiek izvirzīti, izmantojot valdes un padomes locekļu kandidātu datubāzi, balstoties uz profesionalitātes un kompetences kritērijiem. Tā kā plānots, ka centralizēta valsts kapitāla daļu pārvaldības institūcija darbu uzsāks 2013.gadā, PA jau iepriekš koncepcijā ietvertos principus uzsāka piemērot attiecībā uz aģentūras pārvaldībā esošo uzņēmumu padomes locekļu amata kandidātu atlasi.
Gan Lattelecom, gan LMT padomēs patlaban ir brīva viena amata vieta un kandidāti apstiprināšanai dalībnieku sapulcē ir jāizvirza PA kā valsts kapitāla daļu turētājai.
Padomes locekļu amata kandidātiem ir jāatbilst vairākiem Nomināciju komitejas noteiktiem kritērijiem. Kandidātam ir jābūt vismaz trīs gadu darba pieredzei vidēja vai liela uzņēmuma vadībā vai valsts pārvaldes iestādes vadībā, vai lielu, vēlams - starptautisku, zinātnisku projektu vadībā. Tāpat ir nepieciešama augstākā izglītība elektronisko sakaru jomā, ekonomikā, finanšu vadībā, biznesa vadībā vai citā saistītā jomā, kā arī vēlama pieredze elektronisko sakaru jomā.
Kandidātus padomes locekļu amatiem tiks aicinātas ieteikt nozaru organizācijas, valsts un akadēmiskās institūcijas - Ārvalstu investoru padome Latvijā, Latvijas Darba devēju konfederācija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Latvijas Interneta asociācija, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija, Ekonomikas ministrija, Satiksmes ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Rīgas Ekonomikas augstskola un sabiedriskās politikas centrs Providus.
Jau ziņots, ka šā gada martā tika izveidota jauna darba grupa, lai risinātu jautājumus saistībā ar valstij tieši un netieši piederošajām kapitāla daļām Lattelecom un LMT. Par darba grupas vadītāju tika iecelts ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, bet par darba grupas locekļiem - satiksmes ministrs Aivis Ronis un finanšu ministrs Andris Vilks (V).
Darba grupai tiks uzdots risināt sarunas ar TeliaSonera AB grupu par Lattelecom un LMT kapitāla daļu pārvaldīšanu un minēto kapitālsabiedrību attīstību.
Jau ziņots, ka 2011.gada sākumā zviedru telekomunikāciju koncerns TeliaSonera kārtējo reizi apstiprinājis, ka vēlas privatizēt Lattelecom un LMT valstij piederošās kapitāla daļas.
2008.gada februārī Ivara Godmaņa (LPP/LC) valdība noraidīja TeliaSonera agrāk izteikto piedāvājumu maksāt 500 miljonus latu par Lattelecom un LMT atlikušajām kapitāla daļām.
Latvijas valdība jau 90.gadu beigās izteica apņemšanos privatizēt abus telekomunikāciju uzņēmumus. Citu privatizācijas variantu, tā saukto vadības un darbinieku izpirkšanas modeli, 2007.gadā piedāvāja toreizējais Lattelecom vadītājs Nils Melngailis. To valdība noraidīja 2008.gada sākumā.
Elektronisko sakaru operatora Lattelecom kapitāldaļas pieder Latvijas valstij (51%) un TeliaSonera (49%). Arī 49% LMT kapitāldaļu pieder koncernam TeliaSonera, 23% - Lattelecom, 23% - Latvijas Valsts radio un televīzijas centram, 5% - Latvijas valstij caur PA.