«Pirms kļuvu par premjeru, es zināju, ka šajā ziņā ir slikti, bet es tiešām nezināju, ka ir tik slikti,» vaicāts par ēnu ekonomiku, intervijā DB saka premjerministrs Māris Kučinskis.
Fragments no intervijas:
Jau tradicionāls ir ieraksts valdības rīcības plānā par ēnu ekonomikas mazināšanu. Kas liek domāt, ka šoreiz cīņa ar ēnu ekonomiku gūs redzamus rezultātus?
Pirms kļuvu par premjeru, es zināju, ka šajā ziņā ir slikti, bet es tiešām nezināju, ka ir tik slikti. Protams, ēnu ekonomika veido lielu īpatsvaru. Tāpat ir redzamas arī atsevišķas kļūdas, piemēram, mikrouzņēmumu nodokļa jautājumā ir pārforsēšana. Tomēr mums ir zema nodokļu iekasējamība, kas saistīts ar sistēmu. Piemēram, par banku sektoru – iestāšanās sarunas Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD) noteikti nospēlēja savu lomu, un izmaiņas nerezidentu noguldījumu uzraudzībā ir veiktas. Sistēma ir kļuvusi stingrāka un nav pamata domāt, ka atlaidīsies. Protams, PVN shēmas notiek bankās, nevis ātro kredītu kantoros.
Runājot par ēnu ekonomiku, jāuzsver arī pašu uzņēmēju iesaiste. Man cilvēki stāsta par personāžiem, kas darbojas šajā sistēmā. Uz jautājumu, vai to var izstāstīt plašāk, viņi atbild, ka nav taču pierādījumu, un apgalvo, ka grib dzīvot. Nākamais jautājums no viņu puses ir – parādiet man institūciju, uz kuru es varu aiziet un būt drošs, ka rīt man nebūs tie paši zēni klāt. Izklausās drausmīgi, bet, ņemot vērā izskanējušos pārmetumus, ka šobrīd īstenotās darbības VID ir tikai butaforija, gribētu uzdot pretjautājumu – kāda ir alternatīva? Atstāt sistēmu, kas ir iesakņojusies un turpina dzīvot? Otrs variants būtu atlaist visus bez pierādījumiem par pārkāpumiem, jo tie, kam bija jāvāc pierādījumus, to nav darījuši un, visticamāk, tīšām. Valsts maksātu par nepareizi atlaistajiem. Vai sākt ar pirmo soli – ar rotāciju palīdzību atbīdīt no naudas lādēm, lai pēc tam ieviestu sistēmu, kur vairs tas nebūtu iespējams.
Visu interviju Investori bažījas par finanšu sektoru un tiesiskumu lasiet 11. maija laikrakstā Dienas Bizness.