Latvijas laikraksta «Ekonomists» 1931. gada 15. janvāra numurā lasāms J. Bokaldera pārskats par 1930. gadu, kas pasaulē un Latvijā aizritēja Lielās depresijas zīmē. Izrādās, ka jēdziens «krīze» tagad skan tik pat spēcīgi un satraucoši kā tolaik.
«Pagājušajā 1930. gadā iepriekšējo plūdu un neražas gadu sekas pilnā mērā jau bija pārvarētas. Lauksaimniecības ražošana vispār strauji attīstījās, un arī pārējās tautas saimniecības nozarēs gada sākumā novērojama zināma rosība. Un tomēr visa saimnieciskā dzīve arī Latvijā, it īpaši gada otrā pusē, attīstījās zem visas pasaules saimnieciskās krīzes ļaunās ietekmes. Jo sāpīgi vispārējās krīzes sekas sajuta galvenā un svarīgākā mūsu tautas saimniecības nozare – lauksaimniecība.
Pasaules saimniecības krīzes pazīmes varēja novērot jau 1929. g., un tās izpaudās dažu preču cenu krišanā un Ziemeļamerikas fondu biržu panikā šī gada vēlā rudenī. Tad vēl labības un jēlvielu cenu krišanos, kā arī biržu vērtspapīru pārāk strauju krišanu uzlūkoja par nejaušu un pārejošu parādību. Cerēja, ka ar laiku zemās preču cenas atkal celsies un kā akciju un vērtspapīru kursi atkal izlīdzināsies, ka depresijas
Kembridžas profesors J. Kejnešs pareizi aizrāda, ka vajadzēja paiet ilgākam laikam, lai pasaule tiešām aptvertu, ka tā dzīvo vislielāko saimniecisku sabrukumu ēnā. Tagad, kad pat ielas publika jau sāk aptvert lietas patiesos apstākļus, draud briesmas, ka līdzšinējās bezrūpības vietā pūli nepamatoti var pārņemt pārāk dziļš pesimisms.
Daudz jau ir runāts un rakstīts par saimniecības krīzes īstiem cēloņiem gan Tautu savienībā, gan atsevišķo valšķu literatūrā un iestādēs. Pašu krīzes faktu tagad vairs neapšauba, tikai domas vēl dalās šīs plašās un sarežģītās parādības izskaidrošanā. Dabiski, ka kādu sarežģītu parādību nevar izskaidrot tikai ar vienu cēloni, piemēram, ar zelta problēmu vien (zviedru prof. Kasels).
Vispārējās saimniecības krīzes cēloņu un simptomu rindā tiek minēta jau agrāk izveidojusies lauksaimniecības krīze, jēlvielu un pārtikas produktu cenu spējš sabrukums (baisse), preču pārprodukcija sakarā ar ražošanas racionalizāciju, šausmīgs bezdarbs vairākās valstīs, vairāku plašu pasaules tirgu noslēgšana vai sliktas pirkšanas spējas (Krievija, Ķīna ), ražošanas un patērējumu traucējumi aiz politiskiem apstākļiem (Dienvidamerikas un citas revolūcijas), sudraba cenu krišana un zelta trūkums, dārgs kredīts un banku krachi (Francija, Amerika), ražošanas apgrūtināšana ar samērā augstiem nodokļiem un maksājumiem, atsevišķu valšķu noslēgšanās ar augstiem muitas mūriem un preču izvešana uz ārvalstīm par ļoti zemām cenām (dempings) u.t.l. (...)
Dabiski, ka pasaules saimniecības krīze neizbēgami skar arī Latviju, kā to vēlāk rādīs atsevišķu tautas saimniecības nozaru analīze. Latvija pieder pie tām nedaudzām Eiropas valstīm, kas saimniecības krīzi vēl neizjūt pārāk asi, jo krīze visvairāk jūtama industrijas zemēs un zemēs, kuras galvenā kārtā ražo eksportam, kā arī aizokeāna jēlvielu eksporta zemēs. Tomēr vispārējās saimniecības krīzes ietekme jau tagad ir jūtama arī mūsu svarīgās saimniecības nozarēs un it sevišķi lauksaimniecībā. Gada maiņās atkārtoti jāpasvītro saimniecības krīzes pastāvēšanas fakts, lai, pirmkārt, norādītu uz saimniecības stāvokļa nopietnību, ko daudzi vēl diemžēl negrib aptvert, un, otrkārt, lai krīzes seku plānveidīgā apkarošanā apvienotos visi ražojošie zemes spēki pāri viendienas vai sīkām grupu interesēm.
Pārdzīvojamā saimniecības krīze ir starptautiska, un izeja no šīs krīzes rodama tikai ar starptautiska rakstura līdzekļiem. Tomēr katrai atsevišķai valstij pašai ir jāzina un jāprot ar visiem saviem spēkiem apkarot saimniecības krīzes sekas savā zemē. Tamdēļ arī nākamajā gadā viens no saimniecības dzīves galveniem uzdevumiem būs vispārējās saimniecības krīzes un it sevišķi lauksaimniecības krīzes seku paralizēšana un novēršana.»
(J. Bokalderis «Saimnieciskā dzīve 1930. gadā», Laikraksts «Ekonomists», 1931. gada 15. janvārī)