Elektroenerģijas cenu svārstības nav bijušas tieši saistītas ar Latvijas tirgus pilnīgu liberalizāciju, bet gan ar elektroenerģijas piedāvājuma un infrastruktūras nepietiekamību, skaidro Konkurences padome (KP).
Šovasar novērotais cenu pieaugums skaidrojams ar elektroenerģijas deficītu Latvijā un Lietuvā, ko vasaras periodā būtiski palielināja ražošanas jaudu samazināšana visās Baltijas valstīs apkopes un remontu vajadzībām, norāda KP. Deficīts Latvijā daļēji skaidrojams arī ar to, ka importa (tirgus) elektroenerģijas cena ir zemāka nekā Latvijā saražotās elektroenerģijas cena, tāpēc to ir izdevīgāk iepirkt nevis ražot uz vietas. Tāpat elektroenerģijas cenu pieaugumu ietekmēja elektroenerģijas starpsavienojumu nepietiekamā pārvades jauda starp Igauniju un Latviju, kā arī nepietiekama kopējā Baltijas tirgus integrācija ES (nepietiekami starpsavienojumi ar Poliju un Skandināvijas valstīm), uzsver padomes pārstāvji.
KP uzrauga elektroenerģijas tirgus dalībnieku darbību tirgū un seko līdzi elektroenerģijas cenas svārstībām elektroenerģijas vairumtirdzniecības biržā. Elektroenerģijas tirgotāju, enerģētikas ekspertu un Ekonomikas ministrijas publiski sniegtā informācija, kā arī elektroenerģijas biržas publiskā informācija liecina, ka šobrīd elektroenerģijas tirgū nav saskatāmas tās dalībnieku ļaunprātības pazīmes. Elektroenerģijas tirgus darbojas atbilstoši piedāvājuma un pieprasījuma samēram.
Vienlaikus KP uzsver, ka elektroenerģijas tirgus Latvijā pilnīga liberalizācija (atverot tirgu arī mājsaimniecībām) neapšaubāmi ir atbalstāma, to īstenojot un paredzot savlaicīgi, lai esošie un potenciālie tirgus dalībnieki elektroenerģijas tirgus atvēršanai spēj sagatavoties.
KP arī turpmāk plāno aktīvi uzraudzīt norises šajā nozarē.
Db.lv jau rakstīja, ka Igaunijas ekonomikas ministrs Juhans Partss vēstulē Latvijas un Lietuvas kolēģiem paudis neapmierinātību par kaimiņvalstu vilcināšanos atvērt elektrības tirgus, brīdinot par elektrības plūsmas bloķēšanu pāri Latvijas un Igaunijas robežai, vēsta Igaunijas raidkorporācija ERR.
Ja Latvija un Lietuva nespers attiecīgos soļus elektroenerģijas tirgus liberalizācijai, Igaunija caur biržu ieviesīs ierobežojumus elektrības plūsmai pāri Latvijas robežai, brīdināja J. Partss.
Igaunijas ekonomikas ministrs valsts energotīkla operatoram Elering devis attiecīgu rīkojumu atjaunot ierobežojumus uz Igaunijas un Latvijas robežas.
J. Partsa neapmierinātība saistīta ar vasarā piedzīvotajām augstajām Baltijas valstu elektrības cenām Nord Pool Spot biržā.
Vidējā Baltijas elektrības cena vasarā biržā bija 104 eiro (72,8 lati) par megavatstundu (MWh), kas ir trīs reizes vairāk nekā mājsaimniecību elektroenerģijas cena pirms gada.
Igaunijas Ekonomikas ministrija augstajās cenās vaino Lietuvas un Latvijas elektroražotājus, kas izraisījuši deficītu tirgū.
Igaunijas Ekonomikas ministrija kopā ar Konkurences padomi izvērtē Baltijas valstu elektrības tirgus dominējošo dalībnieku uzvedību, nepieciešamības gadījumā konsultēsies ar Eiropas Komisiju un meklēs iespējas, kā regulēt šo tirgu, lai izslēgtu iespēju, ka Igaunijas elektroenerģijas patērētājiem jācieš no augstām cenām kaimiņvalstu elektrības deficīta dēļ.