Latvijā nepieciešams pārskatīt un sakārtot zaļā publiskā iepirkuma jautājumus, konferences "Kooperācijā spēks: Sadarbība nākotnes lauksaimniecībai" diskusijā pauda dažādu kooperatīvu pārstāvji.
Kā norādīja kooperatīvās sabiedrības "Baltijas dārzeņi" valdes priekšsēdētājs Jānis Bušs, lai kooperatīvi varētu nodrošināt vietējo tirgu ar produktiem, nepieciešams sakārtot publisko iepirkumu jautājumus. Latvijā dažādās iestādēs, tostarp pašvaldību iestādēs, skolās, bērnudārzos, slimnīcās, cietumos un armijā ir liels pārtikas patēriņš, kuru galvenokārt būtu jāveido vietējai produkcijai.
Viņš arī minēja, ka Latvijā vienam kooperatīvam ir grūti apgādāt visu Latviju, jo piegādes apjomi var būt nelieli, kas sadārdzina loģistikas izmaksas, tāpēc ir svarīgi ieviest īsās piegādes ķēdes, lai veidotos lokālie kooperatīvi, kas apgādātu vietējos patēriņa punktus.
Bušs uzsvēra, ka kopā ar Zemkopības ministriju (ZM) nepieciešams meklēt risinājumus, kā varētu veidot veiksmīgu kooperāciju.
SIA "Fristar" valdes loceklis Jānis Meija akcentēja - ja vismaz pusi no priekšlikumiem, kas sniegti ZM darba grupās realizētu, visām pusēm būtu būtisks ieguvums.
Viņš arī atzīmēja, ka nevar fokusēties tikai uz kooperatīvu izveidi un cerēt, ka tas atrisinās visas problēmas. Nepieciešams rast visu identificēto problēmu kopējo risinājumu. Tostarp jāpārskata un jāsakārto publisko iepirkumu un zaļo publisko iepirkumu jautājumi.
Piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības "Straupe" tirdzniecības vadītājs Ivo Ailis piebilda, ka tas nepieciešams, lai Latvijas tirgū vairāk tiktu pārstāvēti vietējie produkti un vietējiem ražotājiem būtu iespēja piedalīties visos publiskajos iepirkumos, kā arī veikt piegādes.
Viņš arī minēja, lai kooperatīvi varētu pārdot savu produkciju vietējā tirgū nepieciešams lielāks atbalsts no veikaliem, vietējos produktus iekļaujot produkcijas klāstā.