Biznesa portāls db.lv viesojās SIA Baltic Block, lai vērotu, kā tiek ražoti palešu bloku kluči.
Investējot 5,4 miljonus eiro, uzņēmums 2018. gadā palielināja ražošanas līniju skaitu, tika iegādātas trīs jaunas Itālijā ražotās «IMAL s.r.l.» līnijas, ierīkota līmes virtuve, uzbūvēts jauns ražošanas angārs, uzstādīts tvaika ūdens sagatavošanas katls, uzinstalēta jauna pakošanas līnija, kā arī uzlaboti tvaika piekarsētāji. «Tas ir ļoti pozitīvi, jo šķiet, ka mēs līdz ar jaunajām līnijām varēsim kāpināt ražošanas jaudas līdz 40%, tās būtiski palielinās ražošanas kapacitāti. Jaunās līnijas mums ļaus palielināt arī eksportu,» skaidro Guntis Bortņikovs, SIA «Baltic Block» tehniskais direktors.
Uzņēmuma pirmssākumi meklējami 1997. gadā, kad uzņēmums nodarbojās ar kokmateriālu vairumtirdzniecību, nesdams citu nosaukumu. Taču 2012. gads sākās ar lielām pārmaiņām, kad ražotne tika nodota ekspluatācijā Eiropas Palešu Asociācijai (EPAL) sertificētu koka bloku ražošanai, kā rezultātā uzņēmums saņēma atļauju uzsākt bloku ražošanu.«Tas bija fundamentāls un stratēģisks solis, jo šajā asociācijā sertificētie produkti veido lielāko palešu kategoriju klāstu pasaulē. Sertificējoties EPAL kritērijiem, arī mēs sev atvērām ļoti lielu tirgus daļu un atkarībā no kalendārā mēneša, puse no «Baltic Block» jaudām ir novirzīta bloku ražošanā, kas ir paredzēti tieši EPAL sertificētajām paletēm,» norāda uzņēmuma direktors Andis Šķēle.
Kopš 2012. gada uzņēmumā ir investēti ap 32 miljoniem eiro. Uzņēmums no mazvērtīgas koksnes ražo palešu bloku klučus, izmantojot inovatīvo karstās ekstrūzijas metodi. Ražotne atrodas Madonā un tās darbs nekad neapstājas. «Mēs strādām 24 stundas katru dienu, arī brīvdienās un svētkos, piemēram, Ziemassvētkos un Jāņos, bet, tā kā mums ir jauns kolektīvs, jauniešiem ir motivācija, jo atalgojums dubultojas - kā jau sarkanajos datumos,» stāsta G. Bortņikovs.
Uzņēmums savu produkciju eksportē uz vairāk nekā 25 pasaules valstīm un šobrīd pārrunu procesā ir tādas eksotiskas vietas kā Apvienotie Arābu Emirāti, Saūda Arābija un Dienvidkoreja. «Eksporta tirgi ārpus Eiropas ir nākuši klāt nejaušības kārtā. Kopumā no mūsu apgrozījuma 25% veido Vācijas tirgus, bet, ja ņem kopumā, Latvijā no mūsu saražotā paliek tikai nepilni 10%, pārējo apgrozījumu veido eksporta tirgus,» sacīja A. Šķēle.
Par darbaspēku uzņēmums nesūdzas. «Mēs novērtējam mūsu darbiniekus un katrs mums ir svarīgs. Taču kopumā Latvijas uzņēmumiem labs darbaspēks ir liela problēma. Negatīva ietekme ir arī neparedzamajām nodokļu politikas izmaiņām. Uzņēmumi pat no nesaistītām nozarēm nereti konkurē savā starpā par darbspējīgajiem iedzīvotājiem. Risinājums ir atalgojums un sociālās garantijas,» norāda A. Šķēle. «Mēs apmācām visus savus darbiniekus, tomēr skatāmies, lai cilvēkam ir kādas tehniskas zināsānas. Uzņēmumā pārsvarā strādā vīrieši, kuru vidējais vecums ir ap 30 gadiem,» stāsta G. Bortņikovs.
Tuvākajos gados «Baltic Block» plāno paplašināt ražotni, kas sniegs iespējas arī reģionālajā darba tirgū, palielinot darba vietu skaitu par aptuveni 40%.
Prognozējot 2018. gada rādītājus, kas ir jauno tehnoloģiju palaišanas gads, uzņēmums ir izvirzījis mērķi saražot 109 000 m3 palešu bloku, salīdzinot ar 82 000 m3 2017. gadā. 25% no «Baltic Block» apgrozījuma veido Vācijas tirgus. Uzņēmuma kopējais apgrozījums 2017. gadā bija 12,8 miljoni eiro.
#1/29
Galerijā apskatāms, kā top Latvijas kokskaidu palešu bloku ražotāja «Baltic Block» produkcija.
#2/29
«Baltic Block» iepērk dažādus kokmateriālus, ko tālāk izmanto palešu bloku ražošanai. Uzņēmumā mazvērtīgā koksne iegūst efektīvu pielietojumu, radot papildu pievienoto vērtību. Piemēram, tādi izejmateriāli kā koku zari, kas klasificējas kā koksnes atlikumi, ir pilnībā izmantojams materiāls kvalitatīvu kokskaidu palešu bloku ražošanā.
#3/29
Daļu no uzņēmumā izmantotās tehnoloģiskās malkas piegādā «Latvijas valsts meži», tomēr pēc nepieciešamības tā tiek iepirkta arī no privātā sektora jeb privāto mežu īpašniekiem.
#4/29
Kad baļķi ir izkrauti, tie tālāk tiek novietoti uz ķēžu transportiera, kas tos nogādā uz mizošanas iekārtu, kurā tiem tiek noņemta miza un materiāls sagatavots šķeldošanai. Pirms šķeldošanas sagatavotie kokmateriāli tiek izlaisti caur metāla detektoru, lai pārbaudītu, vai tajos nav metāla atlieku, kas var turpmākajā procesā ne tikai sabojāt materiāla kvalitāti, bet arī radīt bojājumus tehniskajām iekārtām.
#5/29
Sašķeldotā šķelda tālāk tiek novirzīta uz speciālām āmurdzirnavām, kur tā tiek pārstrādāta vēl sīkākā frakcijā jeb skaidā. Skaida ir tā koksnes forma, kas tiek izmantota palešu bloku ražošanā. Šis ir uzskatāms par pēdējo pārstrādes posmu.
#6/29
«Baltic Block» rūpējas par efektīvu izejmateriālu atlikumu realizēšanu, piemēram, enerģijas ražošanā, kas vēlāk tiek izmantota ražotnes procesos.
#7/29
Pēc āmurdzirnavām samaltā skaida tiek nogādāta uz kalti. Lai saražotu izturīgus kokskaidu palešu blokus, ir nepieciešama skaida ar materiāla mitrumu, kas nepārsniedz 2%.
#8/29
Pēc kaltēšanas skaida, kuras mitrums nepārsniedz 2%, tiek nogādāta uz līmes virtuvi. Līmes virtuvē sausā skaida tiek sajaukta ar vairākām nepieciešamajām ķīmiskajām komponentēm, tostarp līmi, emulsiju un cietinātāju.
#9/29
Tālāk apstrādātā skaida tiek virzīta uz blenderi, kas kalpo par krātuvi, no kuras «barojas» ekstrūzijas līnijas. Pēc blendera sajauktā skaidas masa tiek padota uz ekstrūzijas līnijām, kurās, injicējot tvaiku, to tālāk novirza uz īpašu matricu kluča formā. Injicētā tvaika temperatūra sasniedz 150 grādus.
#10/29
Šajā posmā ekstruzētā brusa ir ieguvusi kluča formu un tālāk tiek padota zāģēšanai.
#11/29
Ražotnes vadības telpā operatori kontrolē visu ražošanas procesu, sākot no skaidas padeves uz āmurdzirnavām, līdz pat bloku iepakošanai. Pateicoties tehnoloģiskajam nodrošinājumam un ražotnes efektivizācijai, ražošanas procesu vienlaicīgi nepieciešams uzraudzīt vien diviem operatoriem. Pēc nepieciešamības to var veikt arī viens darbinieks.
#12/29
Ar speciāla zāģa palīdzību garās brusas iegūst nepieciešamo izmēru. «Baltic Block» rūpnīcā iespējams saražot 13 dažādu standarta izmēru kokskaidu palešu blokus, kā arī pielāgotos izmēros pēc individuāla pasūtījuma.
#13/29
Šobrīd uzņēmums piedāvā 13 dažādu izmēru palešu bloku ražošanu, kā arī nestandarta izmēra bloku ražošanu pēc pieprasījuma. Standarta izmēri, ko ražo «Baltic Block» - 75x75, 75x95, 75x115, 75x133, 78x98, 78x133, 95x95, 95x160, 145x145, 78x78, 78x95, 100x145, 90x90.
#14/29
Attīstot un efektivizējot ražošanas procedūras, kā arī ieviešot kvalitātes kontroles sistēmas, «Baltic Block» rūpnīcā norakstāmās jeb brāķētās produkcijas apjomi nesasniedz 1% no kopapjoma.
#15/29
Investējot 5,4 miljonus eiro, uzņēmums 2018. gadā palielināja ražošanas līniju skaitu, tika iegādātas trīs jaunas Itālijā ražotās «IMAL s.r.l.» līnijas, ierīkota līmes virtuve, uzbūvēts jauns ražošanas angārs, uzstādīts tvaika ūdens sagatavošanas katls, uzinstalēta jauna pakošanas līnija, kā arī uzlaboti tvaika piekarsētāji.
#16/29
Pēc zāģēšanas iegūtie kokskaidu palešu bloki iziet cauri pirmajai kvalitātes pārbaudei. Kontroles iekārtā tiek nomērīts kluču augstums. Brīdī, kad pārbaudāmajam klucim kāds no parametriem neatbilst, tas tiek automātiski «izsviests» no līnijas. Tālāk klučiem tiek pārbaudīts svars. Ja klucim svarā ir novērojamas novirzes, tas nozīmē, ka tam piemīt nepietiekams blīvums, savukārt blīvums raksturo konkrētā kluča izturību un veiktspēju. Kvalitātei atbilstošie palešu bloki turpina ceļu uz robotizēto pakošanas iekārtu.
#17/29
«Baltic Block» ir izstrādāta stingra kvalitātes uzraudzības un ieviešanas procedūra visos kompozītbloku ražošanas posmos, uzņēmums ir saņēmis starptautisko EPAL kvalitātes standarta sertifikāciju, kā arī tā darbība atbilst ISO standartiem. Uzņēmuma ražotne ir sertificēta Eiropas Palešu Asociācijai (EPAL) sertificētu palešu bloku ražošanai.
#18/29
Ar robota palīdzību kluči tiek savietoti vairākās ciešās rindās un tālāk tie tiek transportēti uz teltīm, kur tiek atdzesēti.
#19/29
Attēlā redzamais robots izveidotās rindas uz paletes saspiež kopā un novieto vienu uz otra, veidojot vairākus līmeņus uz augšu.
#20/29
Pirms iepakošanas sakrautie kluči 24 stundas tiek atdzesēti. Tas nepieciešams, lai pilnībā atdzistu ražošanas procesā injicētais tvaiks un lai zem plēves neveidotos kondensāts, kas var radīt mitruma sēnīti un samitrināt palešu blokus, samazinot to izturību.
#21/29
25% no «Baltic Block» apgrozījuma veido Vācijas tirgus. Uzņēmuma kopējais apgrozījums 2017. gadā bija 12,8 miljoni eiro.
#22/29
Uzņēmuma ražotne darbojas praktiski nepārtraukti visu gadu, tostarp arī svētku dienās un brīvdienās ar diennakts piegādi visā pasaulē.
#23/29
Guntis Bortņikovs, SIA «Baltic Block» tehniskais direktors.
#24/29
Kad kluči ir atdzesēti, tie tiek apvilkti ar plēvi. Tas ir īpaši svarīgi, lai transportējot savietotā krava neapgāztos. Uz vienas paletes vienlaicīgi, atkarībā no bloku izmēriem, var atrasties no 1000 līdz pat 4000 kluču vienībām. Otrkārt, plēves apvalks ir svarīgs tālākā uzglabāšanas procesā, lai pasargātu gatavos palešu blokus no tiešas saskarsmes ar ūdeni.
#25/29
Fasēšanas procesā savietotie kluči tiek apvilkti ar termoplēves apvalku, un, izmantojot siltumu, plēve tiek cieši pievilkta pilnā krāvuma apkārtmērā.
#26/29
Pēc fasēšanas autokāra operatori gatavo produkciju nogādā uz «Baltic Block» noliktavu, kur tālāk to uzrauga pārzinis. Noliktavā vienlaicīgi ir iespējams uzglabāt līdz pat 6000 kubikmetriem gatavās produkcijas.
#27/29
Šādā veidā saražotie kokskaidu palešu bloki tiek transportēti pie pasūtītājiem uz vairāk nekā 25 pasaules valstīm.
#29/29
«Baltic Block» ir arī sava laboratorija, kurā uzņēmuma speciālisti veic dažādus testus, piemēram, tiek veiktas naglu noturības pārbaudes, mērot pie kāda spēka tās sāk nākt laukā. Otrs galvenais tests ir ūdens noturība. Šīs pārbaudes ietvaros izvēlētās izlases kokskaidu palešu bloks tiek iemērcēts ūdenī uz 24 stundām, istabas temperatūras apstākļos. Mērījumos tiek fiksēta ūdens absorbcijas līmenis un piebriešanas deformācijas apmērs.