Novembrī nedaudz samazinājies iztikas minimums, sasniedzot 179,08 latus, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Iztikas minimums mēneša laikā sarucis par 0,25 latiem, jo oktobrī tas bija 179,33 lati. Gada laikā iztikas minimums pieaudzis par nepilniem diviem latiem, jo pērnā gada novembrī tas bija 177,19 lati.
Laikraksts Dienas Bizness jau rakstīja, ka eksperti norāda, ka iztikas minimuma aprēķināšanā patlaban tiek izmantots situācijai neatbilstošs produktu grozs un jau sen bija jāmaina tā aprēķināšanas metode. Jāpiebilst, ka CSP jau 2010. gadā rosināja pārtraukt rēķināt iztikas minimumu, tomēr ideja netika īstenota un joprojām katru mēnesi tas tiek rēķināts, ņemot vērā, pēc ekspertu domām, novecojušus datus.
No 1990. gada šī struktūra nav atjaunota un papildināta ar jaunām, patēriņam būtiskām pozīcijām, piemēram, maksas medicīnas, izglītības pakalpojumiem, kā arī mobilā tālruņa, interneta rēķiniem un citiem produktiem.
Labklājības ministrija (LM) arī uzskata, ka aktos definētie nabadzības jeb minimālo ienākumu sliekšņi nav pamatoti un nav sasaistīti ar rādītājiem, kas raksturo iedzīvotāju situāciju; bez pamatota minimālā ienākuma sliekšņa nevar izvērtēt sniegtā vai nepieciešamā
atbalsta adekvātumu un atbilstību. Tādēļ ir nepieciešams noteikt juridiski precīzu un metodoloģiski pamatotu minimālā ienākuma slieksni, kas kalpotu par pamatu turpmākā atbalsts plānošanā un novērstu sistēmas nepilnības, vienlaikus pastāvot vairākiem minimālo ienākumu sliekšņiem dažādām iedzīvotāju kategorijām
Kā pirmo variantu LM piedāvā noteikt vienotu minimālo līmeni 30%, 40%, 50% vai 60% apmērā no vidējās algas mēnesī, piemērojot OECD ekvivalences skalu un pārtraukt aprēķināt 1991.gadā noteikto iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu grozu.
Otrs variants iesaka noteikt diferencētus (vairāk kā vienu) minimālo ienākumu (minimālā nodrošinājuma) līmeņus 30%, 40%, 50% vai 60% apmērā no mediānas ekvivalentajiem ienākumiem mēnesī, piemērojot OECD ekvivalences skalu; - pārtraukt aprēķināt 1991.gadā noteikto iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu grozu.
Savukārt trešais variants rosina pārtraukt aprēķināt 1991.gadā noteikto iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu grozu un izstrādāt jaunu iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu grozu vai vairākus grozus dažādām iedzīvotāju grupām, noteikt minimālo ienākumu līmeni iztikas minimuma līmenī vai procentuāli no tā. Piemēram pie 60%, vienai pilngadīgai personai 156 lati (2011.gada dati), 2 pilngadīgām personām un 2 bērniem = 328 lati.