Kā ekonomikas ministrs esmu uzklausījis daudzu uzņēmēju bažas un pārmetumus par to, ka Covid-19 apturēšanai pieņemtie ekonomiskās dzīves ierobežojumi rada zaudējumus biznesam, kas dažiem komersantiem tikai samazina apgrozījumu, bet citiem liek pat apsvērt domu par uzņēmuma slēgšanu.
Tādēļ vēlos atgādināt un aicināt izmantot piedāvātos valsts atbalsta instrumentus – dīkstāves atbalstu un algu subsīdijas, eksporta garantijas, nodokļu nomaksas termiņa pagarinājumu, slimības lapas Covid-19 kontaktpersonām un citus. Mūsu tautsaimniecības noturēšanai šī brīža apstākļos ir pieejams vienkāršs un visaptverošs atbalsta rīks, kas var palīdzēt uzņēmumiem ikdienas finanšu grūtību risināšanai – tas ir apgrozāmo līdzekļu grants jeb dāvinājums uzņēmumiem, kuri turpina plānot savu saimniecisko darbību, nodrošināt darba vietas un veicināt ekonomiskos procesus.
Kas to var saņemt?
Šogad apgrozāmo līdzekļu granta nosacījumi ir mainīti un paplašināti, lai finanšu plūsmas krituma kompensēšanai uzņēmumi var saņemt lielāku atbalstu. Nosacījumos atbalsta saņemšanai pamatā vērtē apgrozījuma kritumu pret 2020. gada rudens mēnešiem un 2019. gadu. Proti, atbalstu var saņemt, ja apgrozījums attiecīgajā mēnesī, par kuru vēlaties saņemt atbalstu, ir krities vismaz par 20%, salīdzinot ar vidējo apgrozījumu 2020. gada augustā, septembrī un oktobrī, un vismaz par 30%, salīdzinot ar apgrozījumu 2019. gada attiecīgajā mēnesī.
Sadzirdot uzņēmējus, esam veikuši būtiskus programmas uzlabojumus, piemēram ir paredzēti atviegloti nosacījumi par 2020.gada apgrozījuma krituma aprēķinu, vairs strikti nenosakot vērtēt tikai 2019. gada datus. Tāpat atrisināta situācija ar jaunajiem uzņēmumiem, kas tikai pērn tika nodibināti vai sāka savu aktīvo saimniecisko darbību. Tiem ir paredzēti īpaši noteikumi, mēneša vidējo apgrozījuma kritumu salīdzinot tikai pret vidējo apgrozījumu 2020. gada augustā, septembrī un oktobrī. Savukārt uzņēmumiem, kas pandēmijas seku negatīvo ietekmi tieši izjuta jau 2020. gadā (piemēram, pasākumu nozare, tūrisms u.c.), paredzēta iespēja apgrozījuma kritumu salīdzināt pret 2019. gada atbilstošo mēnesi. Tomēr šiem uzņēmumiem ir jāspēj pierādīt, ka 2020. gadā tie darbojās un vismaz 3 mēnešus to apgrozījums bija lielāks nekā 2019. gadā. Šie kritēriji stāsties spēkā pēc saskaņošanas ar Eiropas Komisiju.
Atbalsta saņemšanai nav noteikti ierobežojumi no nozaru (vienīgais izņēmums – atbalstu nevar saņemt kredītiestādes un finanšu iestādes) un uzņēmumu lieluma aspekta, tam var pieteikties gan mazie saimnieciskās darbības veicēji, piemēram, no skaistumkopšanas nozares, gan lielie uzņēmumi no tūrisma un ēdināšanas nozares.
Cik liela ir atbalsta summa?
Maksimālā iespējamā viena mēneša atbalsta summa vienam uzņēmuma ir 100 000 eiro, bet ne vairāk kā 60% no uzņēmuma algu fonda 2020. gada augustā, septembrī un oktobrī. Bruto darba algas kopsumma tiek uzlūkota caur nodokļu nomaksas prizmu. Saistītu personu grupai granta slieksnis ir noteikts 800 000 eiro.
Atbalstam uzņēmums var pieteikties par laika periodu no 2021. gada 1. janvāra līdz 31. maijam, tātad kopā maksimums par 5 mēnešiem, pretendējot saņemt līdz pat 500 tūkstošiem eiro valsts atbalsta. Tā kā apgrozāmo līdzekļu grantu programma darbojās arī 2020. gada novembrī un decembrī, bet šogad tās nosacījumi ir uzlaboti, tad uzņēmumi, kas saņēma atbalstu par pērnā gada novembri-decembri kopā, var atkārtoti pieteikties atbalstam par 2020. gada novembri un decembri atsevišķi un saņemt finansējuma starpību, ja tāda ir radusies, salīdzinot atbalsta apmēru par abiem mēnešiem kopā.
Pieteikties!
Pieteikumi granta saņemšanai ir jāiesniedz VID EDS sistēmā. Turklāt apgrozāmo līdzekļu granta pieteikuma iesniegšanas termiņi ir elastīgi – atbalstu var pieteikt par katru mēnesi jebkurā datumā vai atbalsta perioda beigās par visiem pieciem mēnešiem, pieteikumus iesniedzot par katru mēnesi atsevišķi. Pieteikumu iesniegšanas gala termiņš – 15. jūnijs. Uzņēmēju interese par apgrozāmo līdzekļu grantu jau līdz šim ir liela, un pieteikumi saņemti par lielāku summu, nekā konkrētajam atbalsta instrumentam pērn tika rezervēts valsts budžetā. Šoreiz tā ir laba ziņa, jo liecina, ka rīks ir biznesam noderīgs un pieejams. Valdība ir atbalstījusi programmas kopējo finansējumu palielināt līdz 310,8 miljoniem eiro.
Tādēļ aicinu uzņēmējus – lielus un mazus, no Rīgas un mazpilsētām, no ražošanas un arī pakalpojumu nozarēm, kuru biznesu ir negatīvi ietekmējusi Covid-19 krīze, pieteikties un izmantot valsts sniegto atbalstu – ne tikai apgrozāmo līdzekļu grantu, bet arī citas atbalsta programmas, lai sekmētu uzņēmuma tālāko darbību un konkurētspēju.