Arvien vairāk īslandiešu plāno pamest valstī valdošo ekonomisko haosu un meklē jaunu nākotni ārvalstīs, vēsta AFP.
«Anna Margrieta Bjoernsdotira nekad nedomāja, ka viņa būs spiesta pamest savu kādreiz bagāto dzimteni, bet pēc 18 mēnešus ilga ekonomiskā apvērsuma viņa ir nolēmusi pievienoties lielākajam emigrācijas vilnim no Īslandes vairāk nekā gadsimta laikā,» raksta medijs.
«Es vienkārši neredzu nekādu nākotni šeit. Šajā valstī nebūs nekāda nākotne nākamos divdesmit gadus, viss iet atpakaļ. Es nedomāju, ka es varu piedāvāt labu nākotni Īslandē savai meitai Olāvijai,» žēlojusies 46 gadus vecā vientuļā māte, kura plāno uz Norvēģiju pārcelties jūnijā. Viņa iepriekš strādājusi par nekustamā īpašuma aģenti un darbu zaudējusi brīdī, kad Īslandes mājokļu tirgus «sabruka». Kopš tā laika viņa veikusi pagaidu mācību darbu, bet arī šī iespēja septembrī zudusi. Turklāt viņas kredīta, kas ņemts mājas iegādei, maksājumi arvien pieaugot.
AFP raksta, ka Bjoernsdotira nav vienīgā, kas plāno atstāt Īslandes ekonomisko haosu un meklēt jaunu nākotni ārzemēs. Lielākajai daļai cilvēku Reikjavīkā esot kāds paziņa, kurš jau ir sapakojis savas somas un devies prom.
Esot arī tādi īslandieši, kuri «ar vienu kāju dzīvo Īslandē, ar otru - citā valstī», kā, piemēram, 44 gadus vecais trīs bērnu tēvs Svanbjoerns Einarsons. Viņš strādā Norvēģijā, bet brīvo laiku pavada ar ģimeni Īslandē. «Tas ir ļoti grūti. Kad es strādāju, es par to aizmirstu, bet vakaros ir ļoti grūti,» stāstījis vīrietis. Ilgtermiņā viņš savu nākotni tomēr saistot ar Norvēģiju, nevis Īslandi.
Kopš 2008.gada beigām emigrācija esot strauji uzņēmusi apgriezienus. Pagājušajā gadā reģistrēta lielākā izceļošana no valsts kopš 1887.gada. 2009.gadā valsti, kurā ir mazāk kā 320 tūkstoši iedzīvotāju, esot pametuši vairāk nekā 10 600 cilvēku. Pirmie, kas valsti atstāja, bija ārvalstu darba ņēmēji, galvenokārt poļi. Viņiem seko īslandieši, kuri dodas uz joprojām pārtikušajām kaimiņvalstīm, īpaši Norvēģiju.
Tāpat kā daudzi Bjoernsdotiras un Einarsona tautieši, arī viņi valsts nedienās vaino valdību. «Es esmu tik dusmīga uz šo valdību,» sacījusi sieviete. Jāatgādina, ka pašreizējā valdība nonākusi krustugunīs saistībā ar iespaidīgajām kompensācijām Lielbritānijai un Nīderlandei. S. Einarsons stāstījis, ka tad, kad ievēlēta pašreizējā valdība, viņam bijusi liela cerība, ka kaut kas mainīsies uz labo pusi, bet «viss, ko tā dara, runā par Icesave».
AFP atgādina analītiķu prognozes, ka Īslandes ekonomika 2010.gadā stabilizēsies. Pērn valsts IKP saruka par 6,5%.
Db.lv jau rakstīja, ka pagājušajā gadā iedzīvotāju emigrācija no Latvijas uz citām valstīm ir pieaugusi par 23%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati.
Ja 2008.gadā no Latvijas izbrauca 6007 cilvēki, tad pērn emigrējušo skaits pieaudzis līdz 7388.