Dažas nedēļas pirms spēkā stājas Eiropas Savienības (ES) likumdošanas normas, kas atļauj dzīvnieku rituālo kaušanu, Polijas konstitucionālā tiesa atzinusi, ka tā ir nelikumīga.
Tomēr Polijas valdība norāda, ka saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) likumdošanas normām šādas kaušanas praktizēšana ir atļauta.
Polijā ir nelielas musulmaņu un jūdaistu kopienas, kas izmanto metodi, kad dzīvnieki pirms kaušanas netiek apdullināti, vēsta BBC. Patlaban Polijai līdz gada beigām ir jāizlemj vai valsts atteiksies ieviest jaunās ES likumdošanas normas, kas savienībā atļauj šādas tiesību normas.
Jaunās ES likumdošanas normas gaisinās visas šaubas par rituālās kaušanas likumību, iepriekš pavēstīja Polijas lauksaimniecības ministrs Staņislavs Kalemba. Patlaban Polija 17 kautuvēm izdevusi speciālas licences, kas ļauj tām nodarboties ar rituālo dzīvnieku kaušanu. Patlaban vienīgā ES valsts, kas aizliegusi dzīvnieku rituālo kaušanu ir Zviedrija.
Polijas konstitucionālā tiesa lietu par dzīvnieku rituālo kaušanu izskatīja pēc vairāku dzīvnieku tiesību aizsardzības grupu iesnieguma. Dzīvnieku tiesību aizstāvētāji norādīja, ka 2004. gadā pieņemti likumdošanas grozījumi, kas atļauj rituālo kaušanu, ir pretrunā ar 1997. gadā pieņemto dzīvnieku tiesību aizsardzības tiesisko regulējumu.
Dzīvnieku tiesību aizsardzības organizāciju pārstāvji norāda, ka Polijai nepieciešamas atteikties no attiecīgo ES likumdošanas normu ieviešanu. Tomēr Polijā šādai rīcībai nav gandrīz nekāda politiskā atbalsta, norāda BBC.
Polijas varasiestādes uztrauc, ka rituālās kaušanas aizliegumu reliģiskās minoritātes uztvers kā nelabvēlīgu signālu. Savukārt Polijas prezidents Broņislavs Kamarovskis paudis, ka rituālā kaušana ir ārkārtīgi sena prakse.
Db.lv jau vēstīja, ka Latvijā rituālā kaušana tika atļauta 2009. gadā. Pieņemot grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas atļāva rituālo kaušanu, sabiedrībā raisījās plašas diskusijas starp uzņēmējiem un dzīvnieku aizsardzības biedrībām.
Dzīvnieku aizsardzības ētikas padome (DzAĒP), izvērtējot pieņemtos grozījumus, secināja, ka tie ir pretrunā ar pašreizējiem dzīvnieku aizsardzības pamatprincipiem Latvijā, vairākiem nacionālajiem tiesību aktiem un Eiropas Savienības pamatnostādnēm par lauksaimniecības dzīvnieku aizsardzību.