Pēdējos gados uzglabātais dabasgāzes apjoms Inčukalna pazemes gāzes krātuvē (PGK) pakāpeniski palielinās, tirgus dalībnieki krātuvi arvien vairāk novērtē arī kā apgādes drošībai svarīgu infrastruktūras objektu.
To intervijā DB norāda akciju sabiedrības Conexus Baltic Grid (Conexus) valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss. Viņš stāsta, ka martā aizvadīta pirmā Inčukalna PGK jaudas izsole, kurā kopējais lietotāju pieprasītais jaudas apjoms gandrīz divas reizes pārsniedza piedāvāto maksimāli pieejamo jaudas apjomu. Pirms dažām dienām noslēgusies arī otrā izsole, kurā pieprasītie apjomi bija salīdzinoši mazi. To U. Bariss skaidro ar šī brīža augstajām dabasgāzes cenām tirgū.
Fragments no intervijas
Kā jūs kopumā raksturotu interesi par iespējām noglabāt gāzi krātuvē?
Pirmkārt ir jāteic, ka tas ir ļoti pozitīvi, ka uzņēmējiem ir interese par krātuvi, sevišķi tāpēc, ka komerciālā situācija gāzes tirgū, raugoties gan no tirgotāju, gan gāzes operatora viedokļa, šogad nav pārāk pozitīva. Dabasgāzes cenas ir būtiski pieaugušas. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, starpība starp vasaras un ziemas cenām ir ļoti maza un svārstīga. Līdz ar to tas radīja bažas, vai piepildījums vispār būs, taču mēs esam priecīgi, ka interese ir, un nestabilajos apstākļos esošajam krātuves ciklam ir rezervēti 80% no krātuves jaudas. Tas liecina, ka Inčukalns tiek novērtēts ne tikai kā komerciāla iespēja vasarā noglabāt gāzi, lai to izmantotu ziemā, bet arī kā apgādes drošībai svarīgs infrastruktūras objekts – tirgus dalībnieki zina, ka, neraugoties uz tirgus apstākļiem, gāze būs pieejama. Izcils piemērs bija šī gada februāris un marts, kad Latvijā iestājās auksta ziema un, strauji pieaugot patēriņam, Inčukalns nodrošināja maksimālo izņemšanas jaudu.
Kā pēdējos gados mainījies uzglabātās gāzes daudzums krātuvē?
Pēdējā laikā tas pakāpeniski palielinās. Atverot dabasgāzes tirgu, sākotnēji krātuvē tika noglabāts relatīvi neliels gāzes apjoms. Jāatceras Inčukalna PGK īpatnība – krātuve nevar ļoti strauji atjaunot maksimālo uzglabājamo apjomu, tāpēc, skatoties no biznesa viedokļa, mums ir svarīgi, lai noglabātais dabasgāzes daudzums ik gadu būtu līdzīgs. Ja vairākus gadus pēc kārtas tas ir zems, krātuves sekojošajos ciklos samazinās maksimālais uzglabājamais apjoms, kas pieejams rezervēšanai. Maksimālo apjomu iespējams atgūt tikai pakāpeniski, vairākos secīgos gados. Tā ir ūdensnesējslāņu pazemes gāzes krātuvju īpatnība, ko uzskatāmi ilustrē Inčukalna PGK dati – pēc diviem pustukšajiem krātuves cikliem bija vajadzīgi trīs, lai atgrieztos pie krātuves iepriekšējās ietilpības. Tajā pašā laikā jāatceras, ka krātuvei ir arī savi plusi. Tie apjomi, ko krātuve spēj nodrošināt, ir pietiekami ne tikai Latvijas bet arī kaimiņvalstu apgādei, ja tas ir nepieciešams.
Cik tirgotāju šobrīd glabā gāzi pazemes krātuvē?
Pašlaik Conexus ir noslēdzis līgumus ar 34 uzņēmumiem, taču to vidū ir arī tādi komersanti, kuri gāzi krātuvē pagaidām neglabā.
Visu rakstu lasiet 11.maija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!