Uzklausot igauņu viedokļus par to, kā mainījusies viņu dzīve kopš eiro ieviešanas, laikraksts Diena mūsu ziemeļu kaimiņvalstī pārliecinājies - igauņu sajūsmas pilnā eiroeiforija noplakusi. Ekonomiskā krīze Grieķijā radījusi bažas, vai nenāksies dzīvot pieticīgāk, lai sniegtu palīdzību Dienvideiropai.
26 eiro - tik daudz jums jāmaksā par biļetēm, igauņu māmiņai ar diviem bērniem sacījusi Tartu zinātnes centra AHHAA biļešu pārdevēja. «Cik tas būtu kronās?» pārjautājusi biļešu pircēja. «Apmēram 407 kronas, bet mēs jau pusotru gadu vairs kronas nepieņemam,» ar smaidu atbildējusi pārdevēja.
«Zinu,» rezignēti noteikusi igauniete un samaksājusi prasīto summu eiro. «Vidējās un vecākās paaudzes cilvēki bieži jautā, cik būtu jāmaksā kronās, nevar pierast pie eiro,» skaidrojusi AHHAA centra pārdevēja Olga. Tāpēc Tartu kafejnīcā vēl esot ieraugāmas cenas gan igauņu kronās, gan eiro, piemēram, rakstīts: kafija maksā 1,02 eiro vai 16 EEK.
Eirozonai Igaunija pievienojās 2011. gada 1. janvārī. Viens eiro tika pielīdzināts aptuveni 15,65 igauņu kronām, atgādina Diena.
Dzīvojot 18 mēnešu kopā ar eiro, Igaunijas iedzīvotāji secinājuši, ka tagad tērē vairāk naudas. «Tā kā bijām pieraduši pie 100 un 500 kronu banknotēm, pēc eiro ieviešanas daudziem mānīgi šķita, ka pēkšņi viss kļuvis lēts! Par pārtiku nedēļai vairs nebija jāmaksā 500 kronu, bet tikai aptuveni 32 eiro. Daudzi cilvēki pirmajos mēnešos pēc eiro ieviešanas neprata saplānot savu budžetu un vienā nedēļā iztērēja mēneša ienākumus,» stāstījusi izglītojošā zinātnes centra AHHAA projektu vadītāja Irina.
Tomēr izdevumu pieauguma iemesls neesot tikai neprasme rēķināt. Līdz ar eiro ieviešanu ievērojami dārgāka kļuvusi pārtika, īpaši olas un piena produkti, dažu produktu cena pieaugusi pat par 40%, skaidrojusi AHHAA pārdevēja Olga un piebildusi, ka apģērbiem un apaviem cenas gan palikušas agrākajā līmenī.
Tomēr Tartu veikali un kafejnīcas par apmeklētāju trūkumu nevarot sūdzēties pat pirmdienā. Pie lielveikalu kasēm redzami daudzi pircēji ar bagātīgi piekrautiem iepirkumu ratiem, bet vairākās vecpilsētas kafejnīcās pat brīvu galdiņu neatrast, secinājis laikraksts.
«Mani ikmēneša tēriņi pieauguši divu iemeslu dēļ - palielinājušās pārtikas cenas, un mazie skaitļi - 0,99 vai 1 eiro - pamudina tērēt vieglprātīgāk,» atklājusi Airīna. Tam pilnībā piekritis arī Martins: «Cenas kļuvušas augstākas, bet cilvēki psiholoģiski izjūt pretēju efektu. Senāk apdomāju, vai vērts izdot 15-20 kronu par tasīti kafijas, tagad vienu eiro samaksāju bez vilcināšanās, jo man šķiet, kas gan tā par naudu, tikai viens eiro!»