Eiropas Komisija (EK) trešdien, 12. maijā, atzinusi Igauniju par gatavu eiro ieviešanai no 2011. gada 1. janvāra, ziņo Business Week.
Ar EK atzinumu Igaunijai ir visas iespējas kļūt par eirozonas 17. dalībvalsti. Valstij gan vēl jāsagaida Eiropas Savienības (ES) finanšu ministru galīgais lēmums šogad jūlijā, taču līdz šim ministru viedoklis par jaunu eirozonas dalībvalstu uzņemšanu ir saskanējis ar EK viedokli.
Db.lv jau vairākkārt vēstīja, ka Igaunijas mērķis ir eiro ieviest 2011. gada 1. janvārī.
«Igaunija ir sasniegusi augstu ilgtspējīgas ekonomiskās konverģences līmeni un ir gatava ieviest eiro 2011. gada 1. janvārī. Mēs atzinīgi vērtējam, ka Igaunija ilgstoši ir īstenojusi piesardzīgu politiku. Lai nodrošinātu, ka eiro ieviešana būs veiksmīga, Igaunijai jāturpina centieni saglabāt piesardzīgu fiskālās politikas nostādni. Igaunijai arī jāsaglabā modrība un laikus un izlēmīgi jāreaģē, ja parādās makroekonomikas nelīdzsvarotības palielināšanās un/vai konkurētspējas zuduma pazīmes. Tagad tai jāpaātrina praktiskā sagatavošanās, lai nodrošinātu, ka pāreja notiek vienmērīgi,» sacīja ES Ekonomikas un monetāro lietu komisārs Olli Rēns.
Kopumā EK apskatīja deviņu valstu - Bulgārijas, Čehijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Rumānijas, Ungārijas un Zviedrijas - gatavību ieviest eiro. Konstatēts, ka neviena no pārējām astoņām novērtētajām valstīm neatbilst visiem eiro ieviešanas konverģences kritērijiem.
Igaunijas novērtējums
Inflācija
Vidējā inflācija Igaunijā 12 mēnešu periodā līdz 2010. gada martam bija -0,7 %, kas ir ievērojami zemāka par šī mēneša atsauces vērtību 1,0 %, un paredzams, ka arī turpmāk tā saglabāsies ievērojami zemāka par atsauces vērtību. Ņemot vērā lielo starpību salīdzinājumā ar atsauces vērtību, salīdzinoši elastīgus tirgus un piesardzīgu politiku, Igaunijas cenu stāvoklis ir novērtēts kā stabils. Tomēr Igaunijai būs jāpaliek modrai, lai saglabātu zemu inflācijas līmeni, jo īpaši turpinot īstenot tālejošu fiskālo politiku un saglabājot iekšzemes pieprasījumu atbilstošu pamatrādītājiem.
Valsts finanses
Uz Igauniju neattiecas Padomes lēmums par pārmērīga budžeta deficīta pastāvēšanu. Deficīts un parāds sekmīgi iekļaujas konverģences novērtējumam pieņemamās robežās: deficīts 2009. gadā bija 1,7 % no IKP, neraugoties uz nebijušu nominālā IKP kritumu 15 % apmērā. Saskaņā ar Komisijas pavasara prognozi paredz, ka šogad un 2011. gadā deficīts sasniegs 2 ½ %. Valsts kopējais parāds 2009. gadā bija 7,2 % no IKP, kas arī ir zemāks par Māstrihtas kritēriju un tāds arī paliks, kaut gan prognozē, ka līdz 2013. gadam valsts parāds ievērojami palielināsies.
Procentu likmes
Ilgtermiņa procentu likmes kritērijs Igaunijai nav tieši piemērojams, jo nav pieejamas etalona ilgtermiņa valsts obligācijas vai citi attiecīgi vērtspapīri, lai novērtētu konverģences ilgtspēju, ko atspoguļo ilgtermiņa procentu likmes. Piemērotu obligāciju trūkums atspoguļo ļoti zemo bruto valsts parādu, kas atspoguļo budžeta pārpalikumu 2002.-2007. gadā. Kaut arī krīzes augstākajā punktā Igaunijas finanšu tirgu sāka uzskatīt par riskantāku, tā attīstība atsauces periodā, kā arī plašāks vērtējums par konverģences ilgtspēju, tai skaitā Igaunijas vienmēr piesardzīgā politika, ir pamatā pozitīvam novērtējumam par Igaunijas atbilstību ilgtermiņa procentu likmes kritērijam.
Valūtas kurss
Attiecībā uz valūtas kursa kritēriju, Igaunija kopš 2004. gada 28. jūnija piedalās VKM II. Divu gadu periodā, kas beidzas 2010. gada 23. aprīlī, Igaunijas krona nav bijusi pakļauta būtiskiem satricinājumiem, un kopš kronas dalības sākuma nav bijušas novirzes no VKM II centrālā kursa.
Visbeidzot, Igaunijas tiesību akti monetārajā jomā ir atbilstīgi ES tiesību aktiem.
Pamatojoties uz šo novērtējumu un uz Eiropas Centrālās bankas sagatavoto konverģences ziņojumu, Komisija ierosinājusi Igaunijai ieviest eiro 2011. gadā.