Igauņu optimisms par eiro gājis mazumā, jo pieauguši viņu ikdienas tēriņi, turpretim uzņēmēju sajūtas ir tieši pretējas - viņiem mazinājušās izmaksas un auguši ieņēmumi. Galvenokārt gan ne iekšējā tirgus, bet sekmju ārvalstu tirgos dēļ, vēsta laikraksts Diena.
Būtiski mazāki izdevumi par valūtas konvertāciju, zemāka cena finansējumam un lielāka uzticamība no biznesa partneriem ārvalstīs - 18 mēnešus pēc eiro ieviešanas Igaunijā šie trīs secinājumi atkārtojas faktiski visu laikraksta aptaujāto kaimiņvalsts uzņēmēju viedokļos. Par riskiem, ko rada turbulence eirozonā, igauņi runājot nelabprāt, tā vietā viņi latvieša ausij neraksturīgi izteiksmīgi paslavējot savu valdību par gudri un gludi paveikto «eiroprojektu». Viens no lielākajiem eiro ieguvējiem šobrīd esot Igaunijas tūrisma nozare.
«Mums kā lielam eksportētājam lielākais guvums, protams, ir iespēja atbrīvoties no valūtas konvertāciju maksas. Agrāk, par eiro valūtu iegādājoties papīru, tinti un citus drukas izejmateriālus, bankām maksājām par kronu konvertāciju. Nu šo izmaksu vairs nav,» teicis Baltijas valstīs lielākās tipogrāfijas Kroonpress valdes loceklis Andress Kulls. Vienlaikus kā liela uzņēmuma vadītājam viņam jāseko līdzi norisēm Grieķijā, Itālijā un Spānijā, jo «mēs esam tikuši vaļā no kronas devalvācijas riska Igaunijā, bet šodien šādu risku var attiecināt uz visu eirozonu».
Ņemot vērā, ka Zviedrija nav eirozonas valsts, vājš eiro gan nāk tikai par labu Kroonpress konkurētspējai, ko pamatā balsta zemākas darbaspēka un energoresursu izmaksas. Pēdējie divi faktori savu nozīmi pamazām zaudē - Igaunija jau ir Ziemeļvalstu energobiržas Nord Pool Spot sastāvā, un pēc otrā elektroenerģijas kabeļa izbūves uz Somiju enerģijas cenas ar ziemeļu kaimiņiem izlīdzināsies. Arī algas, ņemot vērā Igaunijas ekonomikas pieaugumu, tiek palielinātas - Kroonpress darbiniekiem tās augušas par 10% pērn, izveidota arī papildu bonusu sistēma. Mēneša vidējā bruto darba samaksa (alga ar nodokļiem) Igaunijā šobrīd ir 847 eiro, tā pieaugusi par 6,9%, salīdzinot ar 2011. gada pirmo ceturksni. Kroonpress būtiskais algu pieaugums esot iespējams lielā eksporta apjoma dēļ, aptuveni 80% no Tartu bāzētās Kroonpress produkcijas - laikraksti, žurnāli, komercizdevumi - nonāk Ziemeļvalstu tirgū, galvenokārt Norvēģijā un Zviedrijā, kā arī Lietuvā un Latvijā, informē Diena.
Arī viens no lielākajiem Igaunijas lauksaimniecības uzņēmumiem Oilseeds Trade norādījis uz līdzīgiem ieguvumiem no valsts pārejas uz eiro: mazākas izmaksas par valūtas maiņu, lielāka uzticamība no sadarbības partneru puses saistībā ar valūtas risku mazināšanos un zemāki aizdevumu procenti. Runājot par pašu pārejas procesu, Oilseeds Trade pārdošanas direktors Mēlis Finks Dienai sacījis, ka valstī kopumā pāreja noritējusi gludi, bet viņa uzņēmumā lielākās problēmas radījusi grāmatvedības programmu nomaiņa.