Pieticīgās un renovētās militārās kazarmās, kas saglabājušās vēl no pagājušā gadsimta sākuma, Tallinā ir izvietots NATO kiberaizsardzības centrs (CCD COE), kurā tiek apmācīti tie datoreksperti, kuriem būs jāaizstāv datu pārraides tīkli no kiberuzbrukumiem, raksta Euobserver.
NATO apmācību centrā, kas izveidots 2008. gadā, tiek apmācīti 30 eksperti no Vācijas, Igaunijas, Spānijas, Ungārijas, Itālijas, Latvijas, Lietuvas un Slovākijas. Šeit tiek organizētas apmācības, semināri un simulācijas, kā arī tiek pētīti kiberaizsardzības juridiskie aspekti.
Liela apmēra uzbrukums, kas uz vairākām dienām no ierindas izvestu serverus, līdzīgs tam, kādu 2007. gadā piedzīvoja Igaunija, varētu būt mazāk postošs nekā mazs, bet labi izplānots datorvīruss, kas izmainītu, piemēram, ķīmisko formulu ūdens attīrīšanas iekārtās vai kodolmateriālu bagātināšanas centrifūgas ātrumu, norāda centra direktors Ilmars Tams (Ilmar Tamm).
«Mums ir jāizstrādā mehānisms, kad un kā iesaistās NATO. Lielākajai daļu kiberrisku pakļauts ir privātais sektors, tāpēc NATO nepieciešams vismaz uzlabot informācijas apmaiņu, lai ātrāk uzzinātu, kas notiek,» skaidro direktors.
Pieaugoša viedtālruņu izmantošana ir viens no riskiem, ar ko saskaras mūsdienu sabiedrība - «tā kā šīs ierīces sāk līdzināties datoriem, tās arī kļūst par identitātes zādzību mērķi», stāsta centra direktors.
Ievērojami pieaugusi arī industriālā un valdības spiegošana. Īpaši tas novērojams Ķīnas gadījumā, kura, pēc I. Tama domām, «ievāc specifisku informāciju par tehnoloģijām, kuru pēc tam izmanto savām vajadzībām».
Tāpat ir plaši izplatīta nepietiekama «kiberhigēna», kas ļauj potenciālajiem uzbrucējiem vieglāk ielauzties valdību un starptautisko organizāciju datortīklos. Piemēram, CCD COE centra interneta vietni uztur privāts uzņēmums, «bet e-pastu pakalpojumi tiek nodrošināti izmantojot atsevišķus serverus. Mums ir publiskie e-pasti un e-pasti, kuru nosūtīšanai tiek izmantota NATO slepenā sistēma, kas ir pieejama tikai no atsevišķiem datoriem. Tas nav īpaši ērti, bet tā ir cena, kuru jūs maksājat par drošību,» skaidro centra vadītājs.
Pasaulē vismaz 36 valstis izstrādā kiberkaram paredzētas tehnoloģijas. Jau rakstīts, ka ar uzbrukumiem pēdējā laikā sakaras vairākas pasaules kompānijas un valdības. Aizvadītās nedēļas nogalē Starptautiskais Valūtas fonds atklāja, ka kļuvis par sarežģīta kiberuzbrukuma mērķi.