Iedzīvotāju maksājumi par zemes nomu auguši ne tikai divas vai trīs reizes, bet dažkārt pat desmitus un simtus reižu.
2011. gadā daudzdzīvokļu dzīvojamo māju iedzīvotāji Rīgā par zemes nomu spējuši samaksāt vien pusi no prasītās summas. Zemes īpašniekiem viņi palikuši parādā aptuveni pusi summas - vairāk nekā 700 tūkstošus latu. Šobrīd sākusies līgumu pārslēgšana 2012. gadam, un māju pārvaldnieki cer uz zemes īpašnieku sapratni.
DB jau ziņoja, ka zemes nomas maksa pēc jaunajiem «spēles noteikumiem» izrādījusies papildu slogs daudzām mājsaimniecībām ēkās, kas atrodas uz citu personu īpašumā esošās zemes. Savukārt iepriekš tieši zemes īpašnieki jutušies apdalīti. Lai risinātu šo problēmu, Tieslietu ministrija (TM) sola līdz 2012. gada septembrim sagatavot likuma projektu par dalīto īpašumu, bet jau janvāra sākumā varētu būt gatava koncepcija. Šo piespiedu nomas jautājumu ķidā arī Rīgas pašvaldībā un Saeimā.
Lielākais dzīvojamo māju apsaimniekotājs Rīgā - pašvaldības SIA Rīgas namu pārvaldnieks (RNP), kas izveidots, apvienojot 15 t. s. namu pārvaldes, - gatavojas nākamajam sarunu raundam ar zemes īpašniekiem, jo pašreizējo līgumu termiņš tuvojas beigām - tas bija slēgts uz gadu. Zemes īpašniekiem būs skaidra jaunā kadastrālā vērtība, varbūt tiks ņemta līdzšinējā pieredze, un tas varētu mainīt maksājumu summu nākamajā periodā.
Janvāra sākumā RNP būs apkopojis datus, kāds ir kopējā parāda apjoms par 2011. gadu, bet ir iezīmējusies tendence, ka par zemes nomu tiek samaksāta tikai apmēram puse, neslēpj uzņēmuma valdes loceklis Dzintars Arbidāns. RNP dati par 2011. gada 1. novembri liecina, ka parādsaistības par zemes nomu un nekustamā īpašuma nodokļa par zemi kompensāciju bija 757 tūkst. latu.
Pašlaik apsaimniekotājiem nav daudz instrumentu, kā ietekmēt galējo summu par zemes nomu. Kadastrālo vērtību zemei nosaka Valsts zemes dienests (VZD), vadoties pēc likuma. Zemes gabals ap māju savulaik ir uzmērīts un nostiprināts. Tādējādi apsaimniekotājs var mēģināt vienoties par procentu, saka D. Arbidāns. «Pārsvarā sarunās ar zemes īpašniekiem netiek uzsvērts konkrētā likme, bet gan rēķināts un runāts par mājas, dzīvokļa maksājumu, kāda ir vidējā iedzīvotāju maksātspēja. Cenšamies ar zemes īpašniekiem vienoties par tādu galīgo zemes nomas maksu gadā, kuru iedzīvotāji būtu spējīgi samaksāt, lai parādi nekrātos,» viņš turpina.
Ņemot vērā 2011. gada pieredzi, RNP sarunās par 2012. gadu centīšoties rast zemes īpašniekos izpratni par nesamaksāto summu, kā arī rast kompromisu, slēdzot līgumu par nākamo gadu. Paredzēts, ka rēķinus par zemes nomu RNP izdalīs atsevišķi, nenorādīs kopā ar komunālajiem pakalpojumiem - kā līdz šim. Šo rēķinu iedzīvotājiem varētu piestādīt reizi ceturksnī.