Jaunākā DNB Latvijas barometra pētījuma dati ļauj aplūkot sabiedrības dienaskārtību un tās izmaiņas - lai arī iedzīvotāju apmierinātība ar ekonomisko situāciju ir pieaugusi, līdzīgi kā pirms četriem gadiem aktuālākās problēmas ir veselības aprūpe, ekonomika un sociālā joma. Īpašs pārsteigums tas nav, jo, neskatoties uz situācijas uzlabošanos, labāku valsts un ģimenes materiālo situāciju, liela daļa iedzīvotāju joprojām ir kritiski noskaņoti. Par sabiedrības noskaņojumu un nedrošības kontekstu gan liecina tas, ka aizsardzība un ārlietas par prioritātēm valsts budžetā ir atzītas biežāk nekā 2010.gadā.
Jāpiebilst, ka, domājot par nākamo parlamentu, cilvēki prognozē pakāpenisku dzīves un ekonomikas uzlabošanos un dziļāku integrāciju Eiropas Savienībā, lai arī daļa pieļauj Krievijas ietekmes pieaugumu un situācijas pasliktināšanos. Jāatzīmē gan, ka trešdaļa aptaujāto uzskata, ka 12.Saeimas laikā nekas būtiski nemainīsies.
Manuprāt, ļoti interesanti ir salīdzināt arī datus, ko iedzīvotāji gaidīja un sagaidīja no ārkārtas vēlēšanām. 2011.gada augustā (DNB Latvijas barometrs Nr40) 29% aptaujāto prognozēja, ka ārkārtas vēlēšanas neko nemainīs. 2014.gada augustā 41% aptaujāto norāda, ka tās neko nav mainījušas. Turklāt pirms trīs gadiem 32% aptaujāto domāja, ka politiķi rēķināsies ar to, ka Saeimu var atlaist, tāpēc strādās labāk un aktīvāk, bet 2014.gadā tikai 7% aptaujāto uzskata, ka deputāti šī iemesla dēļ ir uzlabojuši savu darbu. 2011.gadā 25% aptaujāto domāja, ka sabiedrība kļūs aktīvāka un vairāk prasīs no politiķiem, bet 2014.gadā tikai 12% aptaujāto uzskata, ka tā ir noticis.
Jāpiebilst, ka pirms trīs gadiem arī 9% aptaujāto ticēja, ka šīs vēlēšanas ļaus mazināt korupciju un bagātu cilvēku ietekmi uz politiskajiem lēmumiem, bet 2014.gadā tikai 4% aptaujāto uzskata, ka tā ir noticis. Galu galā - pirms 3 gadiem tikai 4% aptaujāto uzskatīja, ka situācija kļūs sliktāka, nekā būtu bijusi bez ārkārtas vēlēšanām, bet 2014.gadā tā domā 9% aptaujāto. Līdz ar to nav pārsteigums, ka šogad 25% iedzīvotāju par ārkārtas vēlēšanu rezultātu uzskata faktu, ka cilvēki vairs netic, ka Saeimas atlaišana ir veids, kā uzlabot politisko situāciju valstī. Faktiski to var novērot ikdienā, atceroties, cik bieži pirms 11.Saeimas vēlēšanām tika aicināts atlaist Saeimu, bet cik bieži – pēc tām.
Ko šis viss liecina par gaidāmajām Saeimas vēlēšanām – tās notiks laikā, kad iedzīvotāju vērtējums situācijai valstī un pie varas esošajiem politiķiem ir visnotaļ kritisks, bet valsts nākotni (turklāt ne tikai ekonomisko) apdraud ārēji spēki, kurus ietekmēt Latvijas politiķi var tikai nosacīti. Kādus kritērijus par svarīgākajiem savas partijas izvēlei atzīs vēlētāji un ko viņi būs mācījušies no ārkārtas vēlēšanām, mēs zināsim jau drīz.