LTRK Ekonomikas indeksa vērtība 2020. gada 3. ceturksnī joprojām atrodas zem 50 punktu robežas - tā ir 41.69 punkti, kas liecina par vidēju uzņēmēju pesimismu. Indeksa vērtība šī gada 1. ceturksnī bija 38.50 punkti, taču pirms tam vēl zemāka indeksa vērtība novērota tikai 2009 gadā, liecina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktais 2020.gada 3.ceturkšņa pētījums "LTRK Ekonomikas indekss".
Kā 2020.gada 1.ceturksnī, tā arī šajā vērojams pesimistisks noskaņojums visās uzņēmumu grupās un tautsaimniecības jomās. Salīdzinoši mazāk pesimistiski noskaņoti tirdzniecības uzņēmumu vadītāji, kā arī būvniecības un ražošanas jomu uzņēmumu vadītāji, bet vispesimistiskāk noskaņoti pakalpojumu jomas uzņēmumu vadītāji.
Pētījuma autori uzsver, ka uzņēmēju atbildes ir iegūtas laika posmā no šī gada 23. septembra līdz 20. oktobrim, kad Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits vēl nebija tik augsts kā oktobra beigās, novembra sākumā. Tādējādi šī brīža situācija, iespējams, atšķiras no publicētā LTRK Ekonomikas indeksa 3.ceturkšņa rādītājiem ar lielāku piesardzību un mazāku optimismu uzņēmēju vidū.
"Šī gada martā aprīlī, krīzes sākumā, uzņēmējiem vaicājām, vai viņi atbalsta nodokļu reformas atlikšanu, un vairāk kā 80% jeb precīzāk – 84,1%, uzņēmēju sacīja, ka šis nav īstais laiks nodokļu grozīšanai. Ekonomikas indekss skaidri rāda, ka šobrīd uzņēmēji koncentrējušies uz uzņēmējdarbības pielāgošanu krīzei. Uzņēmējiem vienu kāju jau ievainojusi Covid radītā krīze – nedrīkst šaut arī pa otru kāju, raustot nodokļus. Ir jādod uzņēmumiem laiks, lai tie varētu netraucēti turpināt pārfokusēt savu darbību un jāmotivē turpināt cīnīties, nevis jārada papildu izaicinājumi nodokļu reformas veidā," saka LTRK padomes priekšsēdētājs Aigars Rostovskis.
"Viens no argumentiem par nodokļu reformu ir tas, ka pašreiz visi uzņēmēji nemaksā vienādas nodokļu likmes, un tā ļautu noteikt vienādus spēles noteikumus kā lieliem, tā maziem uzņēmumiem. Taču šī uzņēmēju aptauja rāda, ka biznesa vide to tā neredz. Pat ja no vienādām nodokļu likmēm lielie uzņēmumi šķietami būtu ieguvēji, arī viņi saka: nodokļu likmes nevajag grozīt, šis nav īstais brīdis," komentē SKDS direktors Arnis Kaktiņš.
Indeksa vērtība, salīdzinot ar 2020. gada 1. ceturksni, eksportējošo uzņēmumu grupā ir palielinājusies par aptuveni sešiem punktiem, savukārt neeksportējošo uzņēmumu grupā – par nepilniem diviem punktiem. Tomēr joprojām pesimistisks noskaņojums valda gan eksportējošo, gan neeksportējošo uzņēmumu vidū.
Skatot uzņēmumus pēc darbinieku skaita, 2020. gada 3. ceturksnī salīdzinoši mazāk pesimistiski noskaņoti vidējie uzņēmumi un mazie uzņēmumi, savukārt nedaudz pesimistiskāk noskaņoti mikrouzņēmumi un lielie uzņēmumi.
Interesants novērojums 3.ceturksnī ir bijis tas, ka uzņēmumu grupā ar vietējo un ārvalstu kapitālu indeksa vērtība samazinājusies par aptuveni astoņiem ar pusi punktiem, kamēr uzņēmumu grupā ar vietējo kapitālu indeksa vērtība uzlabojusies par aptuveni četrarpus punktiem, bet ārvalstu kapitālu uzņēmumos – par aptuveni divarpus punktiem.
Attiecībā uz nākamajiem sešiem mēnešiem uzņēmēju prognozes ir šādas: 27% uzņēmēju paredz, ka konkurence viņu pārstāvētajā nozarē palielināsies, bet 10% - ka samazināsies; 57% prognozē, ka tā nemainīsies.
Teju puse jeb 46% uzņēmēju paredz, ka ekonomiskā aktivitāte viņu pārstāvētajā nozarē samazināsies; 15% - ka tā palielināsies, bet 33% prognozē, ka nemainīsies. 7% uzņēmēju paredz, ka darbinieku skaits viņu uzņēmumā palielināsies, bet 23% - ka samazināsies; 66% prognozē, ka tas nemainīsies.
Pētījumā piedalījās 750 uzņēmēji un uzņēmumu vadītāji (rūpniecības, pakalpojumu, būvniecības un tirdzniecības) dažāda lieluma uzņēmumiem visā Latvijā.
"LTRK Ekonomikas indekss" ir pētījums, kas atspoguļo uzņēmēju vērtējumu par pašreizējo situāciju un prognozes tuvākajai nākotnei, kā arī dažādiem aspektiem, kas saistīti ar uzņēmumu darbības rādītājiem un kopējo situāciju uzņēmējdarbībā valstī. 2020. gada 3. ceturksnis ir jau sešdesmit otrais ceturksnis, kurā ir iegūta informācija par Latvijas uzņēmēju noskaņojumu. un tā mērķis ir novērot izmaiņas uzņēmēju viedokļos par tautsaimniecības situāciju Latvijā.