Ekonomikas augšupeja atspoguļojas arī mājsaimniecību finansēs – šajā gadā tās spējušas vairāk atvēlēt izklaidei, apģērba un apavu iegādei, kā arī palielinājies to iedzīvotāju skaitrs, kuri atraduši jaunu darbu, liecina Swedbank Privātpersonu finanšu institūta apkopotais pētījums.
Tomēr skats uz nākotni, kaut arī optimistiskāks nekā pirms gada, mājsaimniecībām vēl ir piesardzīgs – lielākās bažas ir par nākamā gada izdevumu pieaugumu pārtikai, mājoklim un transportam.
Kopumā gan sabiedrībā patlaban valda uzskats, ka dzīve Latvijā kļuvusi dārgāka, norāda Swedbank Privātpersonu finanšu institūta direktore Ieva Use-Cimmermane, piebilstot, ka būtiskākie dzīves dārdzību palielinošie faktori bijuši pārtika, degviela un apkure. Visvairāk mājsaimniecību budžetu ietekmējis tiešo izdevumu pieaugums, bet valstiska līmeņa pozitīvas tendences, kas ietekmē finanses, iedzīvotāji min ievērojami retāk, norāda eksperte.
Tā, piemēram, PVN samazinājumu pamanījuši tikai 9%, savukārt kredītu procentu likmju kritumu starp būtiskākajiem finanses ietekmējušiem faktoriem min vien 3%, lai arī daļai iedzīvotāju tādējādi ir mazinājušies kredīta maksājumi, kas palielina mājsaimniecību brīvos līdzekļus. Savukārt degvielas cenu kāpumu izjutuši 56%, apkures un dabasgāzes cenu pieaugumu - puse aptaujāto, savukārt 28% kā finanses samazinošu faktoru minējuši kopējo inflāciju. Kaut arī joprojām ir liels īpatsvars mājsaimniecību, kuras nevar atļauties tēriņus ceļošanai, sporta, skaistumkopšanai un kafejnīcu apmeklējumam, šim rādītājam ir tendence samazināties, norāda I. Use-Cimmermane.
Šajā gadā vairāk nekā iepriekš cilvēki snieguši materiālu palīdzību draugiem vai radiniekiem, ierindojot to pirmajā vietā starp notikumiem, kas ietekmējuši personiskās finanses – šādi cilvēki bijuši 17% no kopējā aptaujāto skaita, savukārt jaunu darbu atraduši 16% aptaujāto, kas ir vairāk nekā pirms gada, kad jaunu darbu bija atraduši 12%. 15% iedzīvotāju šajā gadā ir guvuši papildus ienākumus, tomēr šis skaits vēl ir samērā mazs, un trešdaļa aptaujāto patlaban neredz iespējas, kā papildus nopelnīt, norāda I. Use-Cimmermane.
Viņa uzsver, ka mājsaimniecībām tomēr būtu jādomā, kā palielināt ienākumus, nevis tikai samazināt izdevumus, tāpat būtu ieteicams plānot savas finanses kaut vai nelielu periodu uz priekšu. «Cilvēki bieži vien zina, ka tuvojas būtiski notikumi, kuriem būs nepieciešami papildus līdzekļi, piemēram, bērns sāks iet skolā vai arī būs jāpērk ziemas riepas, tomēr šos izdevumus uztver kā neplānotus,» uzsver I. Use-Cimmermane, piebilstot, ka laicīgi atliekot kādu naudas summu, attiecīgajā brīdī nebūs jāiztērē liela daļa esošā mēneša ienākumi, jo daļa naudas jau būs uzkrāta.