"Nav izdarījis neviens politisku spiedienu vai mēģinājis ietekmēt," šodien žurnālistiem, atskatoties uz gandrīz 14 amatā pavadītajiem gadiem, sacīja Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētājs Andris Guļāns. Neesot notikuši pat šādi mēģinājumi. A. Guļāns norādīja, ka tiesu sistēma ir pietiekoši spēcīga, lai tas neizdotos. Tomēr A. Guļāns nenoliedza, ka tajā ir korupcijas pazīmes, vismaz spriežot pēc publiskās informācijas.
Vaicāts, kādus secinājumus izdarījis pēc grāmatas Tiesāšanās kā ķēķis saceltā skandāla ap noklausītajām tiesnešu un advokātu telefonsarunām, A. Guļāns atbildēja: "No vienas puses, tā bija ļoti laba mācība visa līmeņa tiesnešiem. Tas bija uzdevums, pārbaudījums mūsu attieksmei. Arī AT daudziem tiesnešiem bija ļoti atšķirīga attieksme pret notikušo." AT priekšsēdētājs neslēpa sarūgtinājumu, ka nepiepildījās viņa gaidītā aktīvā rīcība no AT tiesnešu puses. "No daļas tiesnešu neredzēju atsaucību," tā A. Guļāns, piebilstot, ka vajadzēja radīt procesu, veikt analīzi un izdarīt secinājumus. AT priekšsēdētāju mulsinot, ka AT vismaz centās situāciju analizēt un vērtēt, kamēr Rīgas apgabaltiesas tiesneši nav darījuši neko. "Nav izdiskutēts," norādīja A. Guļāns, tomēr šo pārmetumu neadresē apgabaltiesas tiesnešiem, bet sistēmai kā tādai. Aktivitātes trūkušas arī no Tieslietu ministrijas puses. Db jau rakstīja – AT neilgi pēc skandāla izveidoja darba grupu, kas konstatēja ētikas normu pārkāpumus tiesnešu Irēnas Vinkšno un Zigmanta Genca darbībā.
A. Guļāns šodien pēdējoreiz iepazīstināja žurnālistus ar AT gada pārskatu. Nākošgad to, visticamāk, darīs kāds cits, jo jūnijā beigsies A. Guļāna pilnvaras priekšsēdētāja amatā. Savukārt par to, kā tiesneši izvēlēs savu nākošo priekšnieku, lasiet rīt laikrakstā Dienas bizness.