«Ja politikā būtu daudz inteliģentu cilvēku, tā būtu svētība. [..] Starp mūsu politiķiem inteliģentu cilvēku – ļoti maz. Viņi ir veikli intriganti, manīgi, bet savā būtībā diezgan prasti, ar diezgan švakiem radurakstiem, ļoti daudzi nāk no ārkārtīgi vienkāršās tautas, kā saka – no dubļiem – par princi. Tas jau viss atspoguļojas cilvēkos, viņu izturēšanās veidā, daļai no viņiem ir absolūtas kalpu dvēseles,» tā intervijā žurnālam Kapitāls norāda advokāts Andris Grūtups.
Advokāts intervijā sūkstās par latviešu mentalitāti, kas paģērē kalpa dzīvi, nespējot kļūt ne par baņķieriem, ne kinozvaigznēm, toties jūtoties labi, strādājot kalpa darbu ārzemēs. «Latviešiem nekad nav bijis aristokrātijas, savukārt visa buržuāzija, kas izveidojās 20. gadsimta 20.-30. gados, no 1940. līdz 1953 tika likvidēta. To visu fiziski iznīcināja, pazemoja un salika cietumā. Protams, tā ir milzīga tautas problēma. Palūkojoties – kaut vai Valdis Zatlers. Kad viņš bija prezidents, Jaunajā vilnī sēdēja pirmajā rindā – viens no estrādes māksliniekiem izķēmo Latvijas himnu, bet viņš mierīgi paliek sēžam. Kauns!»
«Mēs šajos 20 gados esam panākuši, ka izaugusi paaudze, kurai vairs neeksistē nacionālas vērtības, kurai ir vienīgi materiālās. Taču to vien par maz būt pateikt – mēs faktiski redzam, ka visi šie cilvēki ir apsēsti ar milzīgu kalpa kompleksu.»
Grūtups intervijā arī pauž nožēlu, ka atmodas laikā pats bija aizrāvies ar liberālās ekonomikas teorijām un piedalījās vieglprātīgā privatizācijā kā rezultātā pazuda daudzas nozares. «Tā neapšaubāmi ir Godmaņa un Latvijas Privatizācijas aģentūras kļūda. Veselas nozares, kā arī ostu infrastruktūru nevajadzēja privatizēt – tad cilvēkiem būtu darbs, un daudziem dzīvē jau neko vairāk nevajag.»
A. Grūtups stāsta, ka savulaik pats «abām rokām» atbalstījis kādreizējā premjera Ivara Godmaņa ideoloģisko un ekonomisko koncepciju, taču šodien I. Godmani viņš sauc par stūrgalvīgu āzi. «Godmanis ir spējīgs cilvēks – taču lekcijas lasīt, ne valsti vadīt.»
Grūtups uzskata, ka attiecībā pret uzņēmumiem, kuros ir nacionālais kapitāls dažos jautājumos varētu «pievērt acis. Un tikai tad, kad viņi jau pārkāpj noteiktu robežu, pasaukt un pateikt: «Vecīt, vai nu tu kaut kā ievērosi rāmjos, vai , ja tu tā turpināsi mēs tevi iedosim pa pirkstiem tā, ka maz neliksies!»