Iepirkumu uzraudzības birojam (IUB) ir gandrīz neiespējami pamanīt konkursos aizliegtas vienošanās pazīmes, aģentūrai LETA apgalvoja biroja vadītāja Dace Gaile.
Viņa skaidro, ka IUB ir devis Konkurences padomei (KP) signālus, ja redz ļoti identiskus piedāvājumus, kas ir ļoti primitīvi, ļoti neprofesionāli realizēti.
Likumā esot noteikts regulējums, kas nosaka, ka gadījumā, ja, piemēram, divi pretendenti pēc kārtas atsauc piedāvājumu iepirkumā, tad pasūtītājam konkurss ir jāpārtrauc, jo esot skaidrs, ka šajā konkursā ir negodīga spēle. Savukārt, ja viens piedāvātājs atsauc piedāvājumu un pasūtītājs nolemj ņemt nākamo, tad tāpat esot jāpārliecinās, vai atsaucējs un nākamais pretendents nav viena tirgus dalībnieki. Cik pasūtītājs ir kompetents to pārbaudīt, ir cits jautājums, bet viņš vienmēr var vērsties Konkurences padomē pēc palīdzības, un to arī iesakām, uzsver biroja vadītāja.
Viņa skaidro - ja pasūtītāja iepirkumi tiek pārbaudīti, tad vienmēr uzmanība tiek vērsta uz to, vai ir bijuši atsaukumi. Konkurences padome arī izstrādājusi ieteikumus par pazīmēm, kas liecina par karteļa vienošanos. IUB sadarbojoties ar Konkurences padomi, kurai ir pieejama informācija IUB mājaslapā. KP var redzēt tendences, piemēram, ka pretendenti pie viena un tā paša pasūtītāja parādās vienādos komplektos. Ja IUB redz aizdomīgu situāciju, mēs KP informējam, skaidro Gaile.
Tiešā veidā IUB nevarot aizliegt piedalīties iepirkumā, bet tikai tad, ja KP ir konstatēts pārkāpums. "Līdz ar to cenšamies, lai šo pārkāpumu konstatētu un vērstu pasūtītāja uzmanību uz to, ka nevar turpināt iepirkumu, kurā parādās risks ar šādām spēlēm, uzsver Gaile.
Kā ziņots, Konkurences padome (KP) par aizliegtu vienošanos sodījusi auto markas Volkswagen oficiālos dīlerus un importētājus, piemērojot 7,6 miljonu eiro naudas sodu, šodien žurnālistus informēja KP.
Sešiem uzņēmumiem - SIA SD Autocentrs, SIA Ripo Autocentrs, SIA Moller Auto Krasta, SIA Moller Auto Ventspils, SIA Moller Auto Latvia un Volkswagen importētājam Baltijas valstīs SE Moller Baltic Import - par dalību pārkāpumā KP piemēroja naudas sodu kopumā 7 635 183 eiro apmērā. Savukārt viens uzņēmums iecietības programmas ietvaros pilnībā atbrīvots no soda, jo tā sniegtā informācija ļāva KP atklāt pārkāpumu.
KP konstatēja, ka uzņēmumi savstarpēji vienojušies nekonkurēt iepirkumos. Piemēram, uzņēmumi ļāvuši uzvarēt iepriekš izvēlētam pretendentam, kamēr pārējie iesnieguši saskaņotus un klientam neizdevīgākus piedāvājumus vai arī vispār atteikušies no dalības iepirkumā. Dīleri regulāri viens otru informējuši par saviem plāniem attiecībā uz kādu iepirkumu, lūdzot pārējos nekonkurēt - nepiedalīties vispār vai nepiedāvāt zemākas cenas.
Savukārt automašīnu importētājs Latvijā - vairumtirgotājs Moller Baltic Import - ne vien zināja un neiebilda pret pastāvošo tirgus sadali starp dīleriem, bet arī zināmā mērā veicināja un atbalstīja pārkāpumu, jo darbojās kā informācijas apmaiņas starpnieks.