Latvijas maksājumu bilancē 2012. gads ir iesācies ar tekošā konta deficītu, kas janvārī bija 34,4 miljoni latu, liecina Latvijas Bankas apkopotā informācija.
Preču un pakalpojumu ārējās tirdzniecības deficīts kopš decembra bijis bez būtiskām izmaiņām, bet mīnusu tekošā konta saldo noteikusi galvenokārt ārvalstu investoru gūtā un mājup pārskaitītā peļņa, kā arī mazāka kārtējo pārvedumu ieplūde, kam pamatā uz laiku noteiktais atsevišķu ES fondu līdzekļu izmaksas ierobežojums, skaidro Latvijas Bankas ekonomiste Ieva Braukša.
Gan preču importa, gan eksporta vērtībai janvārī salīdzinājumā ar pērnā gada decembri līdzvērtīgi samazinoties, preču ārējās tirdzniecības negatīvais saldo saglabājās gandrīz nemainīgs un bija 131 miljons latu. Arī pakalpojumu eksports, līdzīgi kā citus gadus janvārī, sezonāli samazinājās (galvenokārt dēļ krituma pārvadājumu, braucienu un citu saimnieciskās darbības pakalpojumu eksportā), bet, ņemot vērā, ka līdzīgas tendences bija vērojamas arī pakalpojumu importā, to tirdzniecības pozitīvais saldo samazinājās tikai nedaudz - līdz 74,6 miljoni latu.
Janvārī uz laiku tika apturēti atsevišķi ES fondu maksājumi, kas atspoguļojās Latvijas saņemto kārtējo pārvedumu un līdzekļu ieplūdes kapitāla kontā samazinājumā (janvārī Latvijas maksājumu bilances kapitāla konta negatīvais saldo bija 0.8 milj. latu). Līdzīga situācija datos atspoguļosies vēl kādu laiku, jo pagaidām nav ziņots par šo ES līdzekļu plūsmas atjaunošanu.
Šajā periodā iepriecināja joprojām stabilā ārvalstu investoru uzticība, jo ārvalstu tiešās investīcijas Latvijā pieauga par 57,6 milj. latu, kas bija galvenais iemesls tam, ka finanšu kontā veidojās pozitīvs saldo (16,7 milj. latu). Līdzekļu aizplūdes savukārt veicināja starpbanku ilgtermiņa aizņēmumu samazinājums un īstermiņa ieguldījumu pieaugums.
Šā gada sākumā turpinājās vairāku ES valstu kredītreitingu pazemināšana, kas varētu liecināt par turpmāku ārējā pieprasījuma samazināšanos un līdz ar to arī Latvijas eksporta attīstības ierobežojumiem, tomēr par potenciālu attīstībai liecina šajā laikā pieaugošas ārvalstu tiešās investīcijas Latvijā (tostarp arī investīcijas ražošanā).