Otrdien Rīgas Doma torņa smailē atjaunotā zeltījumā atgriezies restaurētais gailis un lode, ko alpīnisti pirms mēneša nocēla, lai restauratori varētu veikt abu priekšmetu virsmu attīrīšanu, speciālo apstrādi, bojājumu novēršanu un zeltījuma atjaunošanu.
Restauratori lodē atrada kapsulu ar vēstījumu un vienu padomju rubli. Vēstījums datēts ar 1985.gadu, kad vairāk nekā 400 gadus vecā Rīgas Doma torņa lode tika restaurēta pēdējo reizi, bet gaili togad nomainīja pret speciāli izgatavotu kopiju, informē Arčers pārstāvji.
Arī pēc 30 gadiem atjaunotajā lodē ievietots Rīgas Doma un būvnieku vēstījums nākamajām paaudzēm, kā arī laikmeta liecība – viena lata sudraba jubilejas monēta Rīgas Doms, ko Latvijas Banka 2011.gadā laida klajā, atzīmējot 800 gadu, kopš likts pamatakmens Rīgas Domam.
Būvnieki savā vēstījumā turpina iepriekšējo Doma atjaunotāju ieceri nodot vēstījumu par vēsturiskajā būvē veiktajiem atjaunošanas darbu veidiem un apjomiem. Vēstījumā iekļauta arī norāde par to, ka 2015.gada maijā būvnieki kopā ar baznīcas pārstāvjiem Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas īpašumā Viļķenes pagastā iedēstīja ozolu un priežu jaunaudzi, lai izaugtu nākotnes lietaskoki Doma un citu Latvijas dievnamu atjaunošanai.
Šobrīd Rīgas Domā īstenotais restaurācijas darbu projekts neparedzēja torņa gaiļa atjaunošanu, taču būvnieki nolēma izmantot jau koncentrētos profesionālos resursus, lai virs torņa kupola ar atjaunoto kapara segumu pēc būvdarbu beigām pienācīgā izskatā un atjaunotā zeltījumā būtu arī viens no pazīstamākajiem Rīgas simboliem.
Rīgas Doma torņa gaiļa atjaunošanu pilnībā finansēja būvniecības kompānija Arčers, kas no 2014.gada decembra Rīgas Domā veic torņa nostiprināšanas un restaurācijas darbus atbilstoši līgumam ar projekta pasūtītāju – Latvijas evaņģēliski luterisko Baznīcu.
Gailis Doma baznīcas smaili rotā kopš 1595.gada. Tas izgatavots no vara, bet virsma pārklāta ar lapiņu zeltu. 1985.gadā tika izgatavots un torņa smailē uzstādīts jauns 86 kg smags gailis, kura sekstē iegravēts viņa dzīvesstāsts.
Gaiļa un lodes restaurāciju, zeltījumu atjaunošanu veica a/s Būvuzņēmums Restaurators. Atjaunošanas darbos piedalījās arī uzņēmuma meistars Pēteris Koroļs - viens no speciālistiem, kuri pirms 30 gadiem izgatavoja šobrīd Rīgas Doma torņa smailē esošo gaili.