Rīgas TV tornim pēc pārbūves ir lielas izredzes kļūt par iekārojamāko tūrisma objektu Baltijā, ir pārliecināts VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.
LVRTC trešdien prezentēja Rīgas TV torņa pārbūves projektā iecerētos risinājumus, kas, tuvojoties būvprojekta izstrādes beigu posmam, jau ieguvuši gan konkrētas vizuālās aprises, gan priekšstatu par pielietojamajiem tehniskajiem risinājumiem.
Pārbūves projekts ietver gan torņa tehniskās un administratīvās telpas, gan publiski pieejamo TV torņa daļu, ko plānots paplašināt gandrīz sešas reizes, gan tornim pieguļošo teritoriju, kas pārtaps estētiski baudāmā parkā, kura centrālais elements būs miniatūra Latvija.
Esošajā skatu laukumā tiks izvietoti seši stikla kubi, kuros apmeklētāji varēs iziet ārpus torņa sienām, lai apskatītu Rīgu. Tāpat apmeklētājiem pieejams kļūs arī četrdesmit metrus augstākais skatu laukums, kurā līdz šim apmeklētāji nevarēja nokļūt. Tajā tiks izveidota atklāta skatu platforma, kurā apmeklētāji varēs sajust «vēju matos» un izbaudīt laikapstākļu mainību un dažādību esot krietni virs putna lidojuma augstuma.
Asu izjūtu tīkotājiem TV tornis piedāvās arī pastaigu ārpus torņa 220m augstumā, izmantojot drošības sistēmas un stiprinājumus.
Paredzams, ka plašu sabiedrības interesei raisīs arī inovāciju centrs, kas būs izvietots torņa pakājē esošajā ēkā, kā arī iespēja aplūkot bumbu patvertni, kas torņa celtniecības laikā bija neatņemama šādas nozīmes objektu sastāvdaļa. Tāpat iecerēts apmeklētājus pārsteigt ar pasaulē augstāko un smagāko Fuko svārstu, kas tiks iekārst starp torņa balstiem. Svārsts tiks iekārts vairāk nekā 70m augstumā un svērs 500kg.
Paredzēts, ka pēc pārbūves tornis uzņems 200 000 tūristu gadā. Šobrīd tornis gada laikā uzņem desmit reizes mazāku apmeklētāju plūsmu.
«Latvijā varam lepoties ar lieliski restaurētām vēsturiskām ēkām, tajā pašā laikā ir relatīvi neliels atjaunoto pēckara būvmākslas objektu klāsts. Būtu svarīgi nepazaudēt šī perioda kultūrvēsturisko mantojumu, lai arī cik pretrunīgi tas tiek reizēm traktēts. Rīgas TV tornis, līdzīgi kā Irbenes lokators, Vanšu tilts vai Dailes teātris ir izcils sava laika tehnoloģisko risinājumu paraugs, kuru papildinot ar laikmetam atbilstošu tehnoloģisku aprīkojumu un padarot publiski pieejamāku, būtu iespējams atgriezt sabiedrības apritē, šādi vairojot Latvijas un Rīgas atpazīstamību Eiropas un pat pasaules mērogā,» uzsver būvprojekta izstrādātājs SIA Nams valdes priekšsēdētājs arhitekts Sergejs Ņikiforovs.
Viens no sarežģītākajiem uzdevumiem torņa pārbūves laikā ir nodrošināt tornī esošo iekārtu un klientu aparatūras darbības nepārtrauktību. TV tornis nodrošina TV un radio apraidi pusei no Latvijas teritorijas, turklāt pēdējo desmit gadu laikā torņa tehniskās funkcijas būtiski paplašinājušās un šobrīd tornis nodrošina arī datu centra, kolokācija un citus pakalpojumus vairāk nekā 90 iestādēm un organizācijām, tostarp vairāk nekā 40 pašmāju un virknei starptautisko elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzēju. Tornī izveidots arī Baltijā modernākais kolokācijas centrs elektronisko sakaru komersantiem. Pārbūves laikā torņa tehnoloģiskā sadaļa tiks izolēta no visiem pārbūves procesiem un būs pieejama tikai klientiem un LVRTC darbiniekiem.
Saskaņā ar būvprojektu kopējā torņa platība palielināsies par 30%. Tas ļaus arī palielināt kopējo pakalpojumu sniegšanai izmantojamā platību līdz pat 85% no torņa un tehniskās ēkas. Šobrīd TV torņa infrastruktūra nodrošina līdz pat 30% no LVRTC kopējiem ieņēmumiem.
Apmeklētājiem tornis tiks slēgts nākamā gada 4.maijā un paredzēts, ka pēc rekonstrukcijas tas tiks atvērts 2022.gada nogalē.
Jau vēstīts, ka Rīgas radio un televīzijas stacijas jeb Zaķusalas televīzijas torņa rekonstrukcija izmaksās aptuveni no 40 līdz 50 miljoniem eiro, liecināja Satiksmes ministrijas sniegtā informācija valdībai, lemjot par VAS «Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs» (LVRTC) 2017.gada peļņas daļas novirzīšanu Rīgas radio un televīzijas stacijas projektam.
LASI VĒL:
Zaķusalas televīzijas torņa rekonstrukcija izmaksās līdz 50 miljoniem eiro