Lai arī Latvijas makroekonomiskie rādītāji uzlabojas, mājsaimniecības pagaidām to nejūt. Situācija darba tirgū uzlabosies, taču var rēķināties, ka paies vēl 2-3 gadi, iekams nodarbinātības līmenis atgriezīsies iepriekšējā stāvoklī, norāda Pasaules Bankas (PB) vecākais ekonomists Išans Adžvads, trešdien vēsta laikraksts Dienas bizness.
Latvija ir viena no valstīm, kur bezdarbs pieauga dramatiski - par vairāk nekā 120% 2009. gadā, salīdzinot ar 2008. Viens no iemesliem ir arī tas, ka Latvijā ir salīdzinoši zemas darbinieku atlaišanas izmaksas, atzīst I. Adžvads. Tas liecina par darba tirgus elastīgumu, kas šobrīd var būt pozitīvs faktors, jo valstīs ar zemākām darbinieku atlaišanas izmaksām darba tirgus parasti atdzīvojas ātrāk - jaunu darbinieku pieņemšana darba devējiem nav tik liels risks.
Ņemot vērā, ka Latviju ekonomiskā krīze ir skārusi ārkārtīgi smagi, valdības reakciju, mīkstinot darba tirgus kritumu, var vērtēt kā labu, atzina PB eksperts. Bažīgu viņu tomēr dara fakts, ka valsts sniegtā sociālā palīdzība skar tikai niecīgu Latvijas iedzīvotāju skaitu - 3%, bet nabadzīgu cilvēku ir daudz vairāk. I. Adžvads, autors PB ziņojumam par nodarbinātības krīzi, apskatot mājsaimniecību un valdību reakciju uz recesiju Austrumeiropā un Centrālāzijā, atzīst, ka Latvijā ir veikti vairāki pozitīvi vērtējami pasākumi, piemēram, cilvēki, kuri nevarēja saņemt bezdarbnieka pabalstu, tika iesaistīti pagaidu sabiedriskajos darbos, maksājot viņiem 100 Ls stipendiju. «Simtlatnieku» programmu vai līdzīgu pasākumu, kas vērsts uz nabadzības mazināšanu, Latvijā vajadzētu turpināt, jo bezdarba līmenis joprojām ir ļoti augsts un krīze vēl nav pāri, uzskata PB eksperts.