Finanšu policijas pēdējā laika skaļākajā lietā par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izkrāpšanu un naudas atmazgāšanu vairāk nekā 11 miljonu eiro apmērā viena no vairākiem desmitiem kratīšanu veikta arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) galvenā speciālista Jāņa Miķelsona un viņa civilsievas Antas Dišereites dzīvesvietā, raksta portāls Pietiek.com.
Finanšu policijas kriminālprocesā, kura ietvaros jūlijā notika vairāki desmiti kratīšanu un īslaicīgi tika aizturēts arī politiķu aprindās ietekmīgais būvuzņēmējs un basketbola kluba VEF Rīga valdes priekšsēdētājs Māris Martinsons, kā centrālā figūra iezīmējas tikai šauram lokam vien pazīstamā Anta Dišereite, kuras uzņēmums sniedzis fiktīvus pakalpojumus. Tie, kā apgalvo Finanšu policija, palīdzējuši izkrāpt PVN un legalizēt noziedzīgi iegūtus finanšu līdzekļus, valsts budžetam nodarot kaitējumu vairāk nekā 11 miljonu eiro apmērā.
Par izmeklēšanas gaitu informēti avoti Dišereiti Pietiek raksturo kā mazo zivi, izpildītāju jeb algotu menedžeri, kura ir tikai vērienīgās PVN shēmas izkārtne, ko īstie grupējuma līderi izmantojuši naudas atmazgāšanas un nodokļu izkrāpšanas realizācijai. Dišereite uzPietiek lūgumu tikties un apstiprināt konkrētu personu vārdus, ar kuriem viņai aizliedz kontaktēties piemērotais drošības līdzeklis, īsi atbildēja: «Pagaidām nē. Nav komentāru» un telefonsarunu pārtrauca. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas Dišereite atbrīvota no apcietinājuma pirms dažām nedēļām pret lielu drošības naudu.
Dišereites nodarbošanās ar PVN shēmām, lai arī tikai šauram iesaistīto un paziņu lokam, tomēr nav bijis noslēpums, Pietiek apliecinājuši viņas paziņas. Līdz ar to notikušais met ēnu arī uz KNAB galveno speciālistu Jāni Miķelsonu, ar kuru Dišereite jau vismaz gadu dzīvojot kopā. Šis, iespējams, ir pirmais taustāmākais apstiprinājums tikai neoficiāli sen runātajam, ka KNAB vadošie darbinieki, kas ilgstoši noteikuši toni birojā, saauguši ar valdošo politisko eliti un tās finansēšanā iesaistītiem uzņēmējiem.
Viens no uzņēmējiem, kas jūlija otrajā nedēļā bijis īslaicīgi aizturēts Finanšu policijas veiktās izmeklēšanas gaitā, ir ar būvfirmām Velve un Moduls Rīga saistītais Māris Martinsons. Viņa vienīgais oficiālais ziedojums politiskajām partijām bijis 2006. gada februārī 10 000 latu Vienotības priekštecim Jaunajam laikam. Tagad, kad no Vienotībasatstumts Martinsona sponsorētā basketbola kluba VEF Rīga padomes priekšsēdētājs Edgars Jaunups, arī uzņēmējs caur trešajām personām varētu būt ziedojis Jaunupa jaunajam politiskajam projektam - partijai Latvijas Attīstībai, par ko Pietiek jau rakstījis. To, ka 9. jūlijā notikusi kratīšana Moduls Rīga birojā, Pietiek jau pāris dienu vēlāk apstiprināja firmā.
Par to, vai Martinsons varētu būt tā lielā zivs, kas paslēpusies aiz nevienam nezināmās Antas Dišereites noaustā PVN tīkla, Finanšu policija klusē. No izmeklētāju puses neoficiāli izskan apgalvojumi, ka darbs pie tīmekļa atmudžināšanas turpinās. Tikmēr no aizstāvībai mobilizēto juristu puses izskan pārliecība, ka pierādīt lielo zivju saistību ar Dišereiti neizdosies. Jau dažas dienas pēc atbrīvošanas no īslaicīgās aizturēšanas Martinsonu kāds saticis izlidojam uz ārzemēm un par notikušo izsakoties bez satraukuma. Martinsons nav atbildējis uz Pietiek zvaniem un īsziņā nosūtītajiem jautājumiem.
Vienīgais uzņēmums, kurā Dišereite bijusi amatpersona laika posmā, par kuru savā anonimizētajā paziņojumā par kratīšanām runā Finanšu policija - no 2012. gada janvāra līdz 2014. gada martam -, kā rāda Lursoft dati, ir SIA Adiva Actio. Kā tās darbības jomas norādītas būvniecības projektu izstrādāšana, arhitektūras pakalpojumi un mākslas palīgdarbības. Firma reģistrēta 2012 gada 27. janvārī, bet šā gada 10. jūlijā tās saimnieciskā darbība izbeigta pēc VID lēmuma.
Jau šopavasar, 9. aprīlī par firmas vienīgo valdes locekli, nomainot Dišereiti un viņas radinieci Agnesi Krūmiņu (iepriekš - Kindzuli), kļuvis Baltkrievijas pilsonis Dmitrijs Harbacenka (Dzmitry Harbatsenka), rāda Lursoft dati. 25. martā viņš arī kļuvis par firmas vienīgo īpašnieku, to pārņemot no Agneses Krūmiņas. Nodokļu eksperti skaidro, ka šī ir jauna tendence, kas nomainījusi iepriekš populāro personu bez noteiktas dzīvesvietas jeb bomžu algošanu PVN shēmu realizējošu firmu valdēs. Proti, persona bez noteiktas dzīvesvietas kriminālprocesa ietvaros tomēr ir atrodama liecību sniegšanai, tādēļ pēdējā laikā populāra kļuvusi bijušo PSRS valstu pilsoņu algošana, kuri, ja vien nešķērso Latvijas robežu, izmeklētājiem ir grūtāk atrodami.
Vēl viena dīvainība - SIA Adiva Actio finanšu pārskati par 2012. un 2013. gadu rāda, ka firmas apgrozījums bijis attiecīgi 134 533 lati (192 190 eiro) un 200 760 lati (286 800 eiro). Tas nesaskan ar Dišereitei piedēvēto lomu vismaz 11 miljonu eiro zaudējumu radīšanā valsts budžetam. Kāds nodokļu eksperts Pietiek skaidroja, ka PVN shēmas realizējošas firmas nereti mēdz riskēt un gada pārskatos nenorādīt patieso darījumu apjomu.