AS ABLV Bank likvidācija ir pārbaudījums ne tikai Latvijas finanšu sektora reputācijai, bet arī valsts tiesiskumam, šodien, tiekoties ar medijiem, sacīja zvērinātu advokātu biroja Sorainen Latvijas biroja vadošā partnere Eva Berlaus.
«Nesenie notikumi saistībā ar ABLV kreditoru pārbaužu metodoloģijas apstiprināšanu diemžēl liek uzdot jautājumu par to, vai izpratne par tiesiskuma nozīmi valsts demokrātiskās iekārtas nodrošināšanā Latvijā ir pietiekama,» norāda E. Berlaus.
Tiesiskuma riski rodas, vērtējot MK rīkojumu par nepieciešamību metodoloģiju saskaņot ar starptautiskajiem sabiedrotajiem, ko Finanšu ministrija «iztulkojusi» kā nepieciešamību metodoloģiju saskaņot ar ASV.
«Tiesiskā valstī jebkuri lēmumi tiek pieņemti un jebkuras institūcijas rīkojas likuma ietvaros. Arī krīzes situācijās. Ja esošie likumi nav piemēroti kādas situācijas risināšanai, jāuzlabo likums, nevis jārīkojas tam pretēji. Rīcība pretēji likumam izraisa būtiskus tiesvedību riskus un rada bīstamu precedentu,» skaidro E. Berlaus.
Sorainen Latvijas biroja vadošā partnere norāda, ka ABLV Bank kreditoru pārbaužu metodoloģijas apstiprināšana var ieilgt, jo nav likumiska pamata gaidīt, ka ASV to saskaņos. Turklāt šādi tiek diskreditēta Finanšu un kapitāla tirgus komisija kā autonoma un pilntiesīga Latvijas valsts iestāde.
«Likums paredz, ka Komisija ir pilntiesīga, autonoma valsts iestāde, kas patstāvīgi pieņem lēmumus savas kompetences ietvaros un neviens nav tiesīgs iejaukties Komisijas darbībā, izņemot tās institūcijas un amatpersonas, kurām šādas tiesības ir noteiktas likumā,» uz riskiem norāda E. Berlaus.
Tā kā ABLV Bank pašlikvidācija ir process, kam nav līdzīgu piemēru, ir saprotama pieredzes apmaiņa šajā jautājumā, taču ABLV Bank kreditoru pārbaužu metodoloģijas apstiprināšana ASV izgaismo bankas pašlikvidāciju kā bīstamu precedentu.
ABLV Bank problēmas radās pēc ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas (FinCEN) 2018.gada februāra vidū paziņotā, ka tā plāno noteikt sankcijas ABLV Bank par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā.
Lai gan banka pēc piedzīvotā reputācijas trieciena paziņoja, ka ir gatava atsākt darbu, jo ir savākusi pietiekamus brīvos līdzekļus, Eiropas Centrālā banka un Vienotā Noregulējuma valde nolēma, ka banka ir jālikvidē atbilstoši vietējai likumdošanai.
Pērn 26.februārī ABLV Bank akcionāri ārkārtas sapulcē nolēma sākt bankas pašlikvidāciju. Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome 2018.gada 12.jūnijā atļāva bankai sākt pieteikto pašlikvidācijas procesu.
Likvidējamās ABLV Bank klientiem garantētajās atlīdzībās līdz šim izmaksāti 388,356 miljoni eiro, kas ir 80,9% no kopumā izmaksājamās summas.