Eiropas Savienība (ES) un Moldova otrdien vienojušās par energoapgādes drošības plānu, kura mērķis ir izbeigt valsts atkarību no Krievijas piegādēm un integrēt to 27 valstu bloka tīklā.
Eiropas Komisija (EK) paziņoja, ka Moldova šogad saņems 250 miljonus eiro - 40% no tiem līdz aprīļa vidum.
Jau ziņots, ka Krievijas enerģētikas grupa "Gazprom" no 1.janvāra pārtrauca gāzes piegādes Moldovai, un Moldovas separātiskajā Piedņestras reģionā janvārī simtiem tūkstošu cilvēku palika bez apkures un karstā ūdens.
Lēmumu pārtraukt gāzes piegādes Moldovai "Gazprom" pamatoja ar it kā Kišiņevas atteikumu risināt jautājumu par parādu saistībā ar gāzes piegādēm. Moldova noliedz, ka būtu parādā "Gazprom" 790 miljonus ASV dolāru (757,1 miljons eiro).
Gadu mijā stājās spēkā arī Ukrainas lēmums nepagarināt līgumu par Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropas valstīm.
Maskava pārstāja piegādāt gāzi Kučurganas termoelektrostacijai - Moldovas lielākajai elektrostacijai, kas atrodas Piedņestras reģionā.
EK paziņoja, ka tās finanšu pakete sniegs atbalstu patērētājiem Moldovā, palīdzot viņiem apmaksāt augošos elektrības rēķinus. Aptuveni 60 miljoni eiro paredzēti 350 000 cilvēku, kas palikuši aukstumā Piedņestrā.
Moldova pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā 2022.gadā palika pilnībā atkarīga no Maskavas dabasgāzes, taču kopš tā laika centusies dažādot un paplašināt savus enerģijas avotus.
Piedņestra, kas atrodas Dņestras kreisajā krastā un robežojas ar Ukrainu, ir starptautiski atzīta par Moldovas teritorijas sastāvdaļu, taču kopš PSRS sabrukuma to kontrolē prokrieviskie separātisti. Šajā teritorijā izvietots arī tā dēvēto krievu miera uzturētāju kontingents, kura sastāvā ir 1500 vīru.