Uzņēmēji ēnu ekonomikā piedalās daudz retāk, ja viņi jūt savu vajadzību valstī, jo ēnu ekonomiku joprojām galvenokārt stutē uzņēmēju neapmierinātība ar nodokļu politiku un valsts atbalstu uzņēmējdarbībai.
Tā, komentējot savu pētījumu par ēnu ekonomiku Latvijā un citās Baltijas valstīs, LNT raidījumā 900 sekundes norāda Rīgas Ekonomikas augstskolas prorektors Arnis Sauka.
Viņš norāda, ka kopumā ēnu ekonomikas apjoms samazinās visās Baltijas valstīs, taču Latvijā šis samazinājums ir ievērojami lielāks. Tas gan esot skaidrojams ar to, ka Latvijā arī kopējais ēnu ekonomikas apjoms ir ievērojami lielāks nekā Lietuvā un Igaunijā.
A. Sauka, rezumējot panākto ēnu ekonomikas apkarošanā, norāda, ka tendence ir pozitīva. Pēc viņa teiktā ēnu ekonomikas samazināšanos veicinājušas Ekonomikas un Finanšu ministriju aktivitātes, kā arī - pēc būtības ekonomika iziet no krīzes, un ēnu ekonomika atgriežas «normālās sliedēs».
Pētnieks arī norāda, ka nodokļu samazinājums un nodokļu politika kopumā ir ļoti būtisks faktors ēnu ekonomikas apkarošanā. «Uzņēmēji vēlas redzēt, kā tiek izmantota nodokļu nauda un citas ar to saistītas lietas,» tā A. Sauka, piebilstot, ka pētījums uzrāda, ka ļoti liels darbs ēnu ekonomikas apkarošanā vēl ir jāveic, jo, piemēram, būvniecības nozarē situācija ir katastrofāla. «Ēnu ekonomika joprojām ir ļoti liela,» saka A. Sauka.
Runājot par sākumdeklarēšanos, arī tai esot iespējama pietiekoši liela ietekme ēnu ekonomikas apkarošanā, ko rāda citu valstu pieredze. Taču, kā norāda A. Sauka, jautājums šajā gadījumā ir par to, vai uzņēmēji tai uzticēsies, jo liela problēma ir uzņēmēju uzticība valstij.