Mentoringā nav tikai sociālais aspekts - šāda atbalsta sniegšana var dot arī peļņu, norāda ilgstoši finanšu jomā strādājušais Muzafars Kāns, kurš patlaban pievērsies mentoringam.
«Man ir veicies, ka mentorings ir padarījis mani turīgu. Tas nav tikai sociālais aspekts. Kad palīdzi audzēt labklājību, arī pats iegūsti - ja vadi cilvēkus un viņu labklājība caur to uzlabojas, viņi to atlīdzina,» stāstīja Kāns.
Kā piemēru viņš minēja Sanfrancisko investoru Vinodu Koslu, kurš pirms daudziem gadiem bija viens no pirmajiem, kas sāka ieguldīt nelielus naudas apjomus daudzās kompānijās. Pērn viņa peļņa no šiem biznesiem bijusi miljards ASV dolāru (0,52 miljardi latu). «Atbalsta sniegšana un mentorings var dot peļņu,» teica mentors.
Kāns vairākus gadus strādājis finanšu sektorā un tad, kad juties komfortabli finansiālā ziņā, pievērsies mentoringam. Viņa izvēlētais biznesa modelis ir pret padomiem, vadību saņemt nelielu daļu kompānijas, taču pirmos trīs gadus viņš darbojies bez atlīdzības, jo vēlējies redzēt, vai spēj pievienot vērtību.
Kāns patlaban ir mentors vairāk nekā 100 uzņēmumiem pasaulē. Viņa atbalstīto vidū ir arī cilvēki no Latvijas.
Pērn gadu mijā viņš saticis Lauri Beinertu no Latvijas, kurš bija ieradies Londonā. Viņš ir beidzis Stokholmas Ekonomikas augstskolu Rīgā, bet bija atstājis darbu Nokia, lai kļūtu par filmu režisoru. Beinerts aicinājis Kānu kļūt par viņa mentoru.
«Tas bija izaicinājums, jo nekad neesmu strādājis ar režisoru. Tagad esmu arī viņa filmu producents. Laura otro filmu rādīsim filmu festivālos ASV, un patlaban tiek filmēta trešā filma. Viņš mani iedvesmoja - puisis, kurš nāk no nekurienes, citas valsts, un kļūst par filmu režisoru. Vēlējos uzzināt vairāk par Latviju. Lauris stāstīja, kā viņu iedvesmojusi augstskola,» stāstīja Kāns.
Sagadīšanās pēc šogad martā viņš saņēmis uzaicinājumu piedalīties biznesa sacensībās studentiem Peak Time. Izrādījies, ka visi studenti līdzīgi Laurim ir ļoti aizrautīgi.
«Cilvēki vienmēr vaicā, ko pakistānietis dara Latvijā. Atbilde ir - nav nozīmes, cik labs dārznieks esi, nepieciešama auglīga zeme, un šajā gadījumā šī vieta man izrādījusi augstu novērtējumu. Viņi ir ieviesuši daudzas manas idejas un kļuvuši veiksmīgi. Atbraucu, jo mani iedvesmoja viens students, bet paliku un atgriežos, jo mani iedvesmoja visa skola,» skaidroja Kāns.
Ir vēl viens puisis Staņislavs, stāstīja mentors. Viņš tagad strādā Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankā. «Šajā gadījumā desmit gadu laikā viņš būs viens no cilvēkiem, kurš parakstīs papīrus par investīcijām Latvijā. Nepietiek cilvēkus iesaistīt biznesā, nepieciešami arī latvieši starptautiskajās institūcijās, kuri saprot šo valsti,» uzskata eksperts.
Kāns guvis plašu profesionālo pieredzi hedžfondos un investīciju bankās, bet pēc tam pievērsies mentoringam un aizrāvies ar talantu attīstīšanu. Patlaban Kāns vada sociālo uzņēmumu Alchemy Ventures Ltd, kura misija ir palielināt sociālo mobilitāti un samazināt globālo nabadzību jauniešu vidū. Viņš ir iesaistījies arī uzņēmuma Space Energy AG darbā. Šī kompānija attīsta izplatījumā bāzētus saules enerģijas darbinātus satelītus, ar kuriem tiek ģenerēta un vadīta elektrība Zemes virsmai.
Kāns ieguvis maģistra grādu attīstības studijās Londonas Ekonomikas augstskolā.