Nordea bankas vecākā ekonomista Andra Strazda komentārs:
Ņemot vērā lielo mazumtirdzniecības apjomu kritumu un salīdzinoši sliktos eksporta rādītājus jūlijā un augustā, IKP kritums tuvu 20% pret pagājušā gada trešo ceturksni bija gaidāms. Rādītājs 18,4% apmērā ir pat pārsteigums pozitīvā virzienā, taču iespējams, ka statistikas pārvaldes speciālisti vienkārši ņēmuši vērā iepriekšējā ceturkšņa pieredzi, kad vēlāk, saņemot detalizētāku informāciju par visām nozarēm, IKP rādītājs bija jākoriģē uz augšu. Visticamāk, ka šoreiz šādu korekciju vairs nebūs.
Varam diezgan droši apgalvot, ka arī 4. ceturksnī samazinājums pret iepriekšējā gada attiecīgo periodu nepārsniegs 20% un gada apjomu kritums ekonomikā varētu būt ļoti tuvs mūsu prognozei 18% apmērā. Nākamā gada sākumā sagaidāms, ka preču un pakalpojumu ražošanas apjomi stabilizēsies. Tā saucamais, «zemākais punkts» ekonomikā varētu tikt sasniegts nākamā gada pavasarī, kad iekšzemes pieprasījums būs nokrities līdz zemākajam līmenim, bet eksports pakāpeniski pieaugs.
DnB NORD Bankas ekonomikas eksperta Pētera Strautiņa komentārs:
Izziņotie 2009. gada 3. ceturkšņa IKP dati ir labāki, nekā analītiķi prognozēja, – tika gaidīts, ka IKP kritums gada griezumā bijis tuvu 20%. Domājams, ka sākotnējais novērtējums tomēr tiks nedaudz pārskatīts virzienā uz leju. Šķiet maz ticams, ka kopprodukts 3. ceturksnī pret iepriekšējo ceturksni samazinājies tikai nedaudz vairāk kā par procentu, jo nav šaubu, ka ir strauji krities valdības un privātais patēriņš, kamēr eksports, izņemot septembri, audzis ļoti nedroši. Arī par investīcijām lielas cerības lolot nevar.
Taču šā gada pirmajos divos ceturkšņos CSP sākotnējie vērtējumi izrādījušies izcili precīzi. Ir arī vismaz viens faktors, kas varētu virzīt korekciju virzienā uz augšu, - iespējams, uzņēmumu laikus neiesūtītu datu dēļ septembrī rūpniecības izlaide patiesībā bijusi lielāka nekā pašreiz pieejamajos datos.
Tāpēc pieaug cerības, ka nevienā ceturksnī IKP kritums gada griezumā nepārsniegs 20%, kas radītu mūsu valstij sliktu publicitāti. Nav šaubu, ka 4. ceturkšņa dati būs daudz labāki gada griezumā, jo pērn šajā laikā sākās ekonomikas straujākās lejupslīdes fāze. Nevar izslēgt varbūtību, ka 4. ceturksnī sezonāli izlīdzinātais IKP būs nedaudz pieaudzis attiecībā pret 3. ceturksni, - tas ir optimistiski, bet nav neiespējami.
SEB bankas galvenā ekonomista Andra Vilka komentārs:
3.ceturkšņa dati ir tuvu prognozētajam līmenim un tie nepasliktinājās, kā daudzi lēsa. 18.4% kritums ir visai līdzīgs iepriekšējos divos ceturkšņos vērotajam. Lai arī ekonomika joprojām krīt strauji, kritums skaitliski vairs nepalielinās. Vairākās nozarēs 3.ceturkšņa dati bija labāki nekā gada sākumā, situācija turpināja pasliktināties iekšzemes tirdzniecībā. Bez tam, negatīvo ietekmi skaitļos mēs ieraudzījām no vasarā veiktās būtiskās budžeta izdevumu korekcijas, valstij samazinot tēriņus. Domājams, ka ar katru nākamo ceturksni ir palielinājies ēnu ekonomikas īpatsvars, potenciālajiem datiem aizslīdot no statistikas, tādejādi pazeminot ekonomikas apjomu.
Rezumējot var teikt, ka 3.ceturkšņa dati apliecina ekonomikas zināmu stabilizāciju kopējā tautsaimniecības saraušanās procesā. Privātais sektors pamazām kārpās ārā no bedres, bet valsts sektors ar krietni samazinātiem tēriņiem to tik ātri nespēs izdarīt, atstājot negatīvu ietekmi uz IKP apjomiem vēl vairāku ceturkšņu garumā. Situāciju uzlabo labāki ārējie faktori, pieaugošās eksporta iespējas, stabila tranzīta plūsma, bet tas nav pietiekami, lai iekustinātu vairumu vietējo nozaru, kurām trūkst pozitīvu signālu un skaidrība par tuvāko nākotni.
4.ceturksnī IKP rādītājs varētu uzlaboties par dažiem procentpunktiem, gan dēļ labākiem rādītājiem vairākās nozarēs, gan arī atskatoties uz dziļo kritumu jau pērn gada beigās. Kopumā IKP kritums šogad būs ap 18% no IKP.
Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes Galvenā analītiķe Olga Ertuganova:
Viens no galvenajiem faktoriem, kas jau šobrīd ietekmē un turpinās pozitīvi iespaidot IKP rādītāju, ir atveseļošanas pazīmes arējos tirgos un eksporta rādītāju uzlabošanās.
Tajā pašā laikā patēriņa tirgus Latvijā joprojām ir ļoti vājš. Apjomu kritums mazumtirdzniecībā jau pārsniedzis 30%. Tādējādi galvenais jautājums ir, kad tiks sasniegts iekšējā tirgus bedres zemākais punkts. Ļoti pozitīvi, ka ārējo tirgu pozitīva ietekme uz eksportu sekmē pieaugumu rūpniecībā, tomēr ar to nepietiek, lai izvestu visu ekonomiku no lejupslīdes. Kaut arī IKP rādītāji jau nākamā gada beigās varētu uzrādīt iespaidīgu uzlabojumu, tas nemaz nenozīmē, ka tikpat strauji uzlabosies Latvijas iedzīvotāju labklājība.
Ņemot vērā, ka provizoriskie rezultāti nedod skaidru ainu par ekonomikā notiekošo, kā arī apsverot atsevišķo valdības realizēto pasākumu negatīvo ietekmi uz iekšējo patēriņu, IKP prognoze šim un nākamajam gadam saglabājas nemainīga - kritums par 20% šogad un vēl 4% -2010. gadā.
Finanšu ministrijas komentārs:
Nozaru indikatori norāda, ka lielākais kritums joprojām saglabājas tirdzniecībā, savukārt situācijas neliela uzlabošanās vērojama rūpniecībā. Finanšu ministrija prognozē, ka jau ar 2009. gada ceturto ceturksni IKP krituma tempi sāks samazināties.