Vakar Eiropas Centrālā banka lēma līdz jaunam rekordzemam līmenim (0,5% atzīmei) samazināt eiro bāzes procentlikmi. Tiesa gan, vairāku ekspertu aplēses liecina, ka ECB palīdzības programmas ekonomikai tikai vērsīsies plašumā.
«Esošajai recesija ir daudz smagāks un sarežģītāks raksturs, salīdzinot ar iepriekšējo desmitgažu recesijām. Pirmkārt jau dēļ tā, ka vairums zonas dalībnieku ir spēcīgi pārkrauti ar valsts parādiem. Tas būtiski ierobežo iespējas cīnīties pret recesiju ar valsts mehānismu palīdzību. Tādēļ ECB rīcība varēja būt vēl agresīvāka. Iespējams, ka recesijas turpināšanās zonā piespiedīs arī ECB pievienoties kluba aktīvo dalībnieku (ASV Federālo rezervju sistēma, Japānas centrālā banka un arī Anglijas Banka) kvantitatīvās mīkstināšanas programmām un ECB veiks vēl vienu likmes samazināšanu,» uzskata ABLV Bank galvenais analītiķis Leonīds Aļšanskis.
Arī citi ekonomikas eksperti uzskata līdzīgi. «Likmes samazināšana bija mazākais, ko ECB varēja izdarīt. Vāja eiro zonas ekonomika un zemas inflācijas gaidas vēl pirms kāda laika lika investoriem gaidīt, ka ECB izdarīs kaut ko eiro zonas ekonomikas atbalstīšanai. Ņemot vērā vājus eiro zonas makroekonomiskos rādītājus, var gaidīt, ka tas nav pēdējais solis, ko ECB sper ar mērķi palīdzēt Eiropas ekonomikai. Salīdzinājumā ar ļoti agresīvu kvantitatīvu pavājināšanu ASV un Japāna, ECB rīcība līdz šim varētu būt raksturota kā atturīga. Protams, pieņemtie lēmumi samazinās eirozonas banku finansēšanas cenu, bet efektīvākai cīņai ar recesiju ECB nāksies padomāt arī par savu kvantitatīvas mīkstināšanas programmu. Protams, paliks politiskie šķēršļi – ļoti grūti būs saņemt Vācijas piekrišanu tādai rīcībai,» norāda Hipo fondu valdes loceklis Aleksejs Marčenko.
DB jau ziņoja, ka, reaģējot uz pēdējā laikā īpaši vājajiem eirozonas ekonomikas datiem, Eiropas Centrālā banka (ECB) šonedēļ par 25 bāzes procentpunktiem līdz jaunam rekordzemam līmenim – 0,5% - samazinājusi eiro bāzes procentlikmi. Tas ir ECB mēģinājums kaut vai nedaudz palīdzēt recesijā esošajai monetārā reģiona tautsaimniecībai. Tāpat ECB rīkoties atļauj straujā inflācijas mazināšanās. Dati liecina, ka inflācija eirozonā aprīlī sarukusi līdz 1,2% atzīmei, kas ir zemākais līmenis trīs gadu laikā. Iepriekšējo reizi ECB eiro bāzes likmi samazināja 2010. gada vasarā. Problēmas Eiropas dienvidos gan ir pietiekami lielas un, piemēram, gadījumā, ja tomēr eirozonas perifērijas bankas izdomā izsniegt aizdevumu (bet kredītu krāns tur ir ciet), reāla aizdevuma procentlikme ir krietni vien augtāka nekā «spēcīgajās» eirozoans valstīs. Tāpat šīm bankām piesaistīt likviditāti joprojām esot dārgāk, ziņo Reuters.
ECB aktivitāte zemākos līmeņos, visticamāk, novedīs jau tā ļoti vēsturiski ļoti zemo starpbanku likmju Euribor vērtību. Šo ceturtdien Latvijas kredītņēmēju vidū populārās trīs mēnešu termiņa Euribor likmes vērtība atradās pie 0,207% atzīmes. Jāpiebilst, ka visu laiku viszemākā trīs mēnešu termiņa Euribor likmes vērtība tika fiksēta pagājuša gada decembra pirmajā pusē, ka tā noslīdēja līdz 0,181% atzīmei. Šobrīd samērā droši var prognozēt, ka zemo Euribor likmju laikmets turpināsies un nav izslēgts, ka tiek sasniegti jauni rekordzemi likmes līmeņi.
Euribor likmju samazināšanās, protams, ir laba ziņa kredītņēmējiem Latvijā, jo tas nozīmē, ka daudzos gadījumos gadāmi mazi vai vēl mazāki maksājumi par savām hipotekārajām parādsaistībām (Latvijā vairāk kā 80% kredītu izsniegti eiro valūtā).
Tiesa gan, no otras puses jāatceras, kāpēc tad ECB vispār samazina likmes? Reģiona tautsaimniecība buksē un to taupības pasākumu ciešajā tvērienā, visticamāk, turpinās darīt arī saskatāmā nākotnē (bet taupības pasākumus arī nevar pārtraukt, jo tas draud ar parādu pieaugumu līdz nepanesamiem līmeņiem un finanšu tirgu neuzticību). Tas, ka ir nedaudz zemāks Euribor, iespējams, neatsver Latvijas ekonomikas izaugsmes bremzēšanos, kas radusies eiro krīzes rezultātā. Turklāt potenciāli kāda lielāka rakstura krīze Eiropā, visticamāk, krietni sašūpos arī mūsu mazo un atvērto tautsaimniecību.