Pašreiz nepieciešamā deflācija sāk zaudēt savu spēku, norāda eksperti.
Šī gada līdzšinējā cenu statistika rada bažas: šobrīd nepieciešamās deflācijas vietā niecīgs cenu kritums bija novērojams tikai februārī. Savukārt martā cenu kāpums bija tiešām iespaidīgs, norāda Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes galvenā analītiķe Olga Ertuganova.
Neapšaubāmi martā cenu statistikā jaušami trauksmes signāli. Ir acīmredzams, ka iekšējās devalvācijas ceļš Latvijā nenorit tik veiksmīgi, kā cerēts. Protams, var minēt vairākus faktorus, kāpēc uzņēmēji negribīgi samazina cenas: nodokļu sloga pieaugums, apgrozījuma kritums, atsevišķu uzņēmēju tuvredzība u.c. Tomēr reālā situācija ir šāda: 2009. gadā patēriņa cenu kritums bija samērā neliels – tikai 1,2%, kamēr šī gada pirmajā ceturksnī ir novērojams cenu kāpums. Tai pašā laikā algu fonds dramatiski krīt, kas kopumā nozīmē to, ka konkurētspēju uzņēmēji mēģina uzlabot, samazinot personālu un algas, nevis cenas. Tādējādi no vienas puses deflācijas procesi noris diezgan vienpusīgi, galvenokārt skarot ienākumus, nevis patēriņa cenas, no otras puses, tie saasina jau tā dramatisko situāciju darbaspēkā tirgū.
Diemžēl pastāv diezgan liela iespējamība, ka Latvija tuvākajā laikā arī var pieredzēt fāzi, kurā ekonomiskās atveseļošanās procesi vēl nav īsti pamanāmi, kamēr inflācijas «importēšana» no ārzemēm vai izejvielu cenu kāpums veicina kopējā cenu līmeņa kāpumu. Ņemot vērā, cik vājš vēl joprojām ir iekšējais patēriņa sektors Latvijā, jauna inflācijas spirāle noteikti ierobežos un palēninās ekonomikas atguvuma procesus, uzsver eksperte.
«Esam atgriezušies pie inflācijas, un tik liela tā nav bijusi kopš pērnā gada februāra. To ir ietekmējuši gan ārējie faktori, augot naftas, pārtikas cenām pasaulē, gan arī vietējie, kuru izskaidrojums ir neskaidrs. Piemēram, var jau saprast sezonālās garderobes nomaiņas cenas, taču vai tiešām pirktspēja Latvijā ir atguvusies, lai jauno apģērbu un apavu kolekciju cenas, vidēji pieaugot par gandrīz 4%, radītu patērētāju interesi,» jautā SEB bankas padomnieks ekonomikas jautājumos Andris Vilks.
Marts Latvijā tradicionāli ir bijis paaugstināta cenu spiediena mēnesis – bez izņēmumiem šajā mēnesī kāpj apģērbu un apavu cenas, jo beidzas atlaižu sezona, ļoti bieži to pavada arī augļu un dārzeņu sadārdzināšanās, uzsver Parex Asset Management Tirgus analīzes daļas vadītājs Zigurds Vaikulis. Šoreiz nozīmīgu artavu pienesa arī degvielas sadārdzināšanās.
Taču šis marts bijis zīmīgs ne tikai ar normālu sezonālu faktoru izpausmēm. Tas arī parādīja, ka deflācijas procesi Latvijā pamazām sāk zaudēt spēku. Nav izslēgts, ka kāda mēneša ietvaros vēl pieredzēsim kopējā patēriņa cenu līmeņa kritumus, tomēr tie kļūs retāka parādība nekā pērn. Arī 12 mēnešu deflācijas līmenis pakāpeniski kļūs mazāks, un uz gada beigām pat varētu atgriezties maza, bet inflācija. Kā mēs visi zinām, «Latvija ir maza un atvērta ekonomika», attiecīgi, arī patēriņa cenas pie mums ir cieši atkarīgas no ārējiem faktoriem (enerģijas, pārtikas un citu resursu cenām) Ar vāju iekšējo patēriņu vien ir par maz, lai cenas Latvijā turpinātu krist, ja pasaulē un kaimiņos tās atkal aug, norāda eksperts.
«Te gan jāatzīmē, ka neredzam iemeslu noturīgam paaugstinātam inflācijas spiedienam, ne globālā, ne vietējā mērogā. Privātais patēriņš pasaule ir, labākajā gadījumā, stabils, bet ražošanā un darba tirgū stāv lielas neizmantotas jaudas,» atzīmē Z. Vaikulis.