48% ekonomiski aktīvo iedzīvotāju gada ienākumu deklarāciju iesniedz katru gadu, liecina Swedbank Privātpersonu finanšu institūta aptaujas rezultāti.
Vēl 15% gada deklarāciju iesniedz neregulāri. Augošu tendenci uzrāda arī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) dati: pagājušā gadā deklarāciju iesniedzēju skaits pieaudzis par vairāk nekā 20 tūkstošiem. Swedbank Privātpersonu finanšu institūts norāda, ka, deklarējot ikgadējos ienākumus, iespējams atgūt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) starpību, ko pievienot uzkrājumiem vai novirzīt aktuāliem tēriņiem.
«Iedzīvotāji arvien biežāk skatās uz saviem ienākumiem ne tikai mēneša, bet arī gada griezumā, līdz ar to viņiem paveras iespēja iztērētu naudu pārvērst par uzkrājumu. Tā 150 lati, kas pagājušā gadā izdoti ārstniecībai un izglītības iegūšanai, kļūst par uzkrātu 51 eiro, kurus atgūst, iesniedzot deklarāciju. 200 latu gada iemaksa 3.pensiju līmenī vai uzkrājošajā apdrošināšanā rada 68 eiro uzkrājumu, kas izmantojams tūlīt vai atliekams kādam mērķim. Latvijas mājsaimniecībām ir grūti veidot uzkrājumus ikdienā, jo trūkst brīvo līdzekļu, tāpēc atmaksātā nodokļa nauda ir laba iespēja iedzīvotājiem uzsākt uzkrājumu veidošanu,» skaidro Swedbank Privātpersonu finanšu institūta direktore Adriāna Kauliņa.
A. Kauliņa uzsver: «Ir pašsaprotami iepērkoties paņemt naudas atlikumu. Arī norēķināšanās par nodokļa starpību kļūst arvien vienkāršāka, kā arī saprotamāka strādājošajiem. Iedzīvotāju augošā izpratne par gada ienākumiem un nodokļu sakarībām valstij paver jaunas iespējas realizēt neizmantoto potenciālu nodokļu sloga mazināšanā, piemēram, piemērojot progresīvo neapliekamo minimumu – jo mazāki ienākumi, jo lielāks neapliekamais minimums. Pie progresīvā neapliekamā minimuma nodokļa strādājošais starpību saņemtu gada beigās, deklarējot savus ienākumus. Šī pieeja vairotu mazo algu saņēmēju ienākumus un stimulētu uzkrājumu veidošanu.»
Kā liecina VID statistika, vidējā personai atmaksātā nodokļa summa 2013.gadā bija 74,58 lati, kas ir par 5% vairāk nekā gadu iepriekš. Summas lielums liek domāt, ka iedzīvotāji prasa nodokļa atmaksu ne tikai par saviem ārstniecības un izglītības izdevumiem, par ko pēc 2012.gada IIN likmes maksimāli varēja atgūt 37,5 latus, bet arī par zobārstniecības un plānotu operāciju izdevumiem, uz kuriem izdevumu norma neattiecas, un ģimenes locekļu attaisnotajiem izdevumiem, iemaksām pensiju 3.līmenī vai uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā, norāda A. Kauliņa, pieļaujot, ka, iespējams, nodokļa starpība atgūta par vairākiem gadiem uzreiz vai izmantotas vēl kādas likumā paredzētās iespējas saņemt nodokļu atmaksu.
Gada ienākumu deklarāciju par 2013.gadu var iesniegt sākot ar šā gada 3.martu līdz pat 2017.gada 16.jūnijam. VID statistika gan rāda, ka vairums deklarētāju nekavējas un astoņi no desmit pārmaksāto nodokli atprasa uzreiz nākamajā gadā.