Veicot eksperimentu ar slēpto kameru pirms jaunā mācību gada sākuma LTV raidījums de facto pārliecinājies, ka nepilngadīgie var nopirkt alkoholu nelielos veikaliņos un lielveikalā Maxima. Eksperimenta laikā septiņpadsmitgadīgais Toms un piecpadsmitgadīgais Daniels apstaigājuši vairākus veikalus un kafejnīcas mēģinot iegādāties alu.
Vispirms pārbaudītas dažas kafejnīcas Rīgas centrā, par kurām puiši bija dzirdējuši – te alkoholu pārdodot arī nepilngadīgajiem. Tomēr šoreiz eksperimenta dalībniekiem iegādāties alu nav izdevies – bārmene pat norādījusi, lai ejot uz blakus kafejnīcu, jo te esot salikts daudz video kameru un viņa alu nepārdošot.
Eksperimenta dalībnieki tālāk ķērušies pie jauniešiem ierastāka alkohola iegādes veida – veikala. Alu bez problēmām izdevies nopirkt divos mazos veikaliņos Pārdaugavas pusē.
Lielveikalos Rimi un Prisma eksperimenta dalībniekiem alu nopirkt nav izdevies – pārdevējas prasījušas uzrādīt dokumentus un alu nav pārdevušas. Pirms pusgada, šā gada janvārī, de facto veica līdzīgu eksperimentu – toreiz gan Prismā, gan Rimi raidījuma eksperimenta dalībniecei alkoholu nopirkt izdevās.
Šoreiz lielveikalā Maxima Tomam un Danielam izdevies nopirkt divas pudeles alus bez jebkādiem jautājumiem. Arī pirms pusgada veiktajā de facto eksperimentā Maximā alkoholu nepilngadīgajai izdevās iegādāties.
Rīgas pašvaldības policijas Profilakses nodaļas priekšnieks Egils Vidriks skaidrojis, ka likums paredz atbildību pārdevējam, kuru par šādu rīcību var sodīt ar 200-250 latu lielu naudas sodu. 10 pārdevējas jau šogad pie atbildības ir sauktas. Lai sauktu pie atbildības pašu veikalu Maxima, esot jāpierāda, ka veikala vadība mudinājusi pārdevējus tirgot alkoholu nepilngadīgajiem, lai , piemēram, palielinātu peļņu. Vidriks norāda, ka to ir tikpat kā neiespējami pierādīt, jo, pat ja kaut kas tāds būtu noticis, tad, visticamāk, rīkojumi pārdevējiem nav izteikti darbinieku sapulcēs vai rakstiskās pavēlēs.
Tomēr pastāv iespēja veikalu vai kafejnīcu, ja atklājas atkārtoti alkohola tirdzniecības noteikumu pārkāpumi, sodīt, atņemot licenci alkohola tirdzniecībai. Sodīt var arī pašus nepilngadīgos jauniešus, ja tos pieķer pārnēsājam alkoholiskos dzērienus – neatkarīgi no tā vai pašu pirktus vai vecāku dotos. Sods esot no 50-500 latiem un šogad jau 36 pusaudži tā ir sodīti, informējusi policija.