Valdošās lielās nenoteiktības dēļ prognozēt 2010. gada Latvijas ekonomikas krituma apjomu ir grūti. Ekonomisti vienoti viedoklī, ka ekonomikas kritums būs mazāks nekā 2009. gadā un pēc IKP krituma 1. un 2. ceturksnī zemākais punkts tiks sasniegts nākamā gada vidū.
Atšķiras viedoklis par to, cik ātri Latvijas ekonomika spēs atkopoties, proti, cik straujš varētu būt kāpums 2010. gada otrajā pusē, kas tad arī ietekmēs vidējo IKP gada ciparu. Eksperti atzīst, ka prognozes nākamajam gadam sniegt ir ļoti grūti, kam iemesli ir gan nepārtraukti mainīgā situācija ekonomikā, kā arī valdības lēmumi, tostarp attiecībā uz nodokļu politiku.
Latvijas Banka savā Makroekonomisko norišu pārskatā prognozē, ka IKP 2010. gadā saruks par 2.5 %. Dažādu banku analītiķu skatījumā IKP samazināsies par 2- 3 %. Ekonomikas doktore, Ekonomikas prognožu centra valdes locekle Raita Karnīte lēš, ka kritums varētu būt tuvu nullei, bet ekonomists Uldis Osis pieļauj arī vidējo gada kritumu pat līdz 10 %. Katrai no prognozēm ir savs loģisks pamatojums, tomēr atbildi uz jautājumu par to, kura no prognozēm piepildīsies, varētu dot valdība, kuras rokās nākamgad ir vairāki instrumenti ekonomikas sildīšanai un līdz ar to tās izaugsmei.
2010. gada IKP tendences tiks rēķinātas uz 2009. gada bāzes, kas jau būs krietni zema, salīdzinot ar 2008. gadu. Tā kā IKP lejupslīde jau bremzējusies 2009. gada nogalē, atklāts jautājums, kas varētu spiest IKP samazināties arī 2010. gadā. Viens no iemesliem ir nodokļi, kuru sloga palielināšanos nodrošināja 1. decembra valdības lēmumi, apstiprinot 2010. gada budžetu. Tāpat turpinās samazināties vietējā tirdzniecība, ko varētu kompensēt ārējā tirdzniecība, kur jau šobrīd jūtams kāpums, kas savukārt, pozitīvi, saistīts ar ražošanu. «Domāju, ka pamazām pārstrukturēsies ražošana. Galu galā, kas gribēja bēgts, tie aizbēguši. Ja atkal nenotiks liela kataklizma, līdzīgā kā Parex bankas gadījums, tad neplānoju pārmērīgu IKP lejupslīdi gada griezumā,» tā R. Karnīte. Viņasprāt, IKP kritums nākamgad būs negatīvs, bet tuvu nullei, jo «mēs vienmēr esam spējuši ātri atkopties». Tas gan būs atkarīgs no uzņēmumiem, kuri lielākoties jau ir paguvuši pārstrukturēt biznesu, vienīgi jautājums, cik Latvijas ekonomika «ieraudzīs», jo šobrīd nodokļi ir tādi, kas varētu rosināt neuzrādīt visu ekonomiku. Tiesa, U. Osis gan uzskata, ka šobrīd ēnu ekonomikai nemaz nav tik lielu iespēju, jo, piemēram, lielos ražošanas, rūpniecības, eksportējošos, tirdzniecības uzņēmumos ir pagrūti «vest divkāršo grāmatvedību», kas savukārt ir vairāk iespējama mazos uzņēmumos. Viņaprāt, pelēkā ekonomika vairāk izpaudīsies kontrabandā, nelielos darbos.
Neesi abonents? Piesakies uz 2 nedēļu testa abonementu šeit!