20. maijā jau trešo reizi norisināsies Eiropas uzņēmēju un uzņēmīgo cilvēku tīklošanās pasākums, kurā aicināts piedalīties jebkurš interesents.
Šoreiz plānota ļoti aktuāla tēma – pārmaiņas. Kā tās ietekmē katru no mums, kā izdzīvot uzņēmumiem un ne tikai izdzīvot, bet izmantot pārmaiņas savā labā?
Jau ierasts, ka ikkatra biedrības “Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai" (#esiLV) virtuālā saieta pievienotā vērtība ir lektori, kas stāsta par uzņēmējiem nozīmīgām tēmām. Šoreiz ar pieredzi dalīsies un ar priekšlasījumu “Pārmaiņas ir uzņēmumu jaunais draugs” uzstāsies Normandijas menedžmenta un biznesa skolas profesors un Mākslīgā intelekta programmas direktors, kā arī transformējošās līderības konsultants Agnis Stibe, kas šobrīd dzīvo Parīzē.
A.Stibe ir četrkārtējs TEDx runātājs, Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta pārliecinošas pilsētvides pētniecības nozares dibinātājs, sadarbojas ar daudziem uzņēmumiem un organizācijām. "Pārmaiņas notiek visu laiku, visiem un vienmēr. Filozofi saka – nekas nav tik pastāvīgs kā pārmaiņas. Un, ja tas ir kaut kas, kas vienmēr ir, tad mums labāk ar to ir labi sadzīvot," tāda ir prof. A.Stibes pārliecība un vienkāršā valodā ar uzskatāmiem piemēriem viņš to rāda un māca arī citiem. Viņš regulāri dažādās valstīs sniedz priekšlasījumus un meistarklases par transformācijas un pārmaiņu tēmu un nozīmi.
"Ja pārmaiņas izprot, ja izprot savu reakciju visos līmeņos, domāšanu un rīkus, tad var darīt visu, lai pašiem dzīvē labi, un tad arī uzņēmumam ir labi, sabiedrībai labi, un tā tālāk. Mēdzu lekcijās rādīt Rubika kubu, tautā sauktu par kubiku rubiku. Kādreiz tas bija katrā mājā, un pārsvarā nesalikts. Un es arī nevarēju viņu salikt. Domāju, ka problēma ir manī. Un tikai pirms diviem gadiem, kad nopirku šo saviem bērniem, ieraudzīju, ka tur ir ne tikai tas kubiks rubiks, bet arī instrukcija, kā viņu salikt. Sapratu – ja ir paraugs, tad jautājums ir tikai, cik daudz mēs ieliekam savu gribēšanu, enerģiju, laiku, lai to iemācītos. Tagad es to varu salikt divās minūtēs. Mācīšanās process nebija viegls, prasīja koncentrēšanos, bet, kaut kādā brīdī ir tāds līmenis, ka esi ietrenējis zemapziņu un rokas pašas darbojas. Tas ir viens no piemēriem – kad cilvēks skatās uz pārmaiņām un tās nesaprot, tad liekas, ka tas ir grūti, neiespējami, briesmīgi. Bet es saku – nē, pārmaiņas ir grūtas un šausmīgas tik ilgi, kamēr tās nav saprastas, līdzīgi kā šis! Tikko tiek izskaidrots, kā tas notiek – kas notiek neironu līmenī, kas notiek ķermenī, psiholoģijā un socioloģijā, tad cilvēks sāk just – ā, es varu sevi kontrolēt, varu sevi pārvaldīt, es saprotu, kas notiek! Un tas ir pamats.”
A. Stibe daudz braukājis pa pasauli, un ir bijusi iespēja salīdzināt arī mentalitātes. Viņš atzīst, ka galvenais ir būt godīgiem un redzēt skaidri stiprās un vājās puses arī nācijas līmenī, un varbūt tas, kas šķitis tikai trūkums, tāds nemaz nav: "Jā, mūsu vēsture pat gēnu līmenī mūs ir nostādījusi kaut kādā aizsardzības, izdzīvošanas pozīcijā, kas atļauj tautai, ciltij turpināt savu gaitu neatkarīgi no ārējiem apstākļiem, un tas nozīmē pielāgošanos un izdzīvošanu. Un es domāju, ka tas ir arī viens no mūsu spēcīgākajiem mantojumiem. Mēs spējam izdzīvot, mūsu valoda ir izdzīvojusi, tradīcijas. Tas ir mūsu spēks. No otras puses – mums nav pierasts izcelties, nav pierasts iet atklātā diskusijā, izpausties. Pārmaiņu nozīmē tas var būt diezgan nopietns traucēklis, cilvēks klusē, nestāsta. Viņš klusē un uzņēmumā nesaka, ka redz, kā varētu darboties labāk. Varbūt mēģinājis, bet vadītājs ir ar līdzīgu domāšanu un nokušinājis, sak, dari savu darbu un liecies mierā. Es esmu bijis citādāks, esmu pats sevi centies mainīt dažādos veidos, un latviešu auditorijai to arī mēģinu parādīt – ka es kā latvietis, ar visu vēsturisko mantojumu, ar PSRS laiku bagāžu, esmu iespējis un daudzi citi arī iespējuši. Mums katram iekšā ir tā saucamais transformācijas gēns, ko vajag tikai aktivizēt."
Lektors sola arī iepazīstināt pasākuma dalībniekus ar tīri praktiskiem rīkiem, kas spēj palīdzēt ikdienā, vienalga, vai vadi milzīgu uzņēmumu vai esi vienīgais saimnieks mazā veikaliņā: "Citreiz ir tā – cilvēks saka: "Es gribu paplašināt savu uzņēmējdarbību!" Un viņš saka to itin bieži. Kad reāli paskaties, cik viņš tam velta dienā laiku – nulle minūtes! Ir pavisam vienkārši triki, kā likt sev mainīties, un izmainīsies arī tava uzņēmējdarbība, apstākļi, dzīve."
Tīklošanās pasākumā ar iedvesmojošu priekšlasījumu uzstāsies arī personības izaugsmes konsultante Ilze Spīgule-Buijtenvega (Buijtenweg) no Zviedrijas. Viņa stāstīs par personiskās izaugsmes ietekmi uz biznesa attīstību pārmaiņu laikā. Kā ierasts, dalībniekiem būs iespēja prezentēt savu biznesu un nodibināt kontaktus ar uzņēmējiem no dažādām Eiropas valstīm.
Tīklošanos rīko biedrība "Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai" (#esiLV), kas veidota kā ārvalstīs darbojošos Latvijas izcelsmes uzņēmēju un nozares profesionāļu un organizāciju kopiena pieredzes apmaiņai un biznesa partnerību veidošanai. Tikšanās notiks Zoom platformā 20. maijā plkst. 20.00 pēc Latvijas laika. Pasākums ir bezmaksas, un tajā aicināts piedalīties ikviens Latvijā vai citā Eiropas valstī dzīvojošs latviešu uzņēmējs vai uzņēmīgs cilvēks. Ierobežoto virtuālo vietu skaita dēļ organizatori lūdz pieteikt savu dalību līdz 19. maijam. Atskata video būs pieejams Eiropas latviešu apvienības un #esiLV “Youtube” kanālos.