Gaida spēcīgāku eiro; šādas prognozes gan aprīlī apcirptas vēl tālāk.
Eiro cena ASV dolāros kopš šā gada sākuma nedaudz sarukusi. Liela daļa tirgus analītiķu gan joprojām uzskata, ka Vecā kontinenta valūtas vērtībai tomēr vajadzētu nonākt augstāk. Šīs nedēļas sākumā eiro cena atradās pie 1,123 ASV dolāru atzīmes, kas ir par 2% zemāk nekā pagājušā gada beigās. Eiro cenas ASV dolāros samazināšanās tendence vērojama jau kopš 2018. gada janvāra beigu daļas, kad kopējās valūtas vērtība bija pārkāpusi pāri 1,25 dolāru slieksnim. Šobrīd šo valūtu attiecība atrodas aptuveni turpat, kur tā bija 2017. gada vidū.
Atliek uz vēlāku laiku
Lielā mērā šāda lielo valūtu kustība tiek skaidrota ar centrālo banku politikas izmaiņām. Kļuvis skaidrs, ka to monetāro politiku normalizēšana tiks atlikta. Turklāt pesimistiskāka izklausījusies tieši Eiropas Centrālā banka (ECB), kur šādu tās nostāju pamato arī vājāki reģiona ekonomikas dati. Piemēram, arī šīs nedēļas sākumā vājāki izrādījās gan Vācijas eksporta, gan importa rādītāji.
Daudzi prognozētāji, cērpot savas pasaules ekonomikas pieauguma prognozes, vērsuši uzmanību tieši uz Vecā kontinenta nepārliecinošo sniegumu. «Ekonomisko rādītāju pavājināšanās ir nobiedējusi gan ASV Federālo rezervju sistēmu (FRS), gan ECB, liekot tām nopietni pārskatīt nākotnes monetārās politikas virzienu. Pirmā savu viedokli šogad mainīja FRS, kura pēc janvāra monetārās politikas sēdes paziņoja, ka atsakās no plāna turpināt procentu likmju celšanu, un norādīja, ka nākamās izmaiņas procentu likmēs būs pilnībā atkarīgas no nākotnes ekonomiskajiem rādītājiem. Turklāt FRS apņēmās arī pārskatīt vērtspapīru portfeļa samazināšanas gaitu un apmēru, tādējādi sniedzot papildu atbalstu tirgiem. Pēc nākamās sēdes, kas notika martā, FRS atzina, ka ASV ekonomiskā izaugsme palēninās un saglabāsies zema inflācija. Piemēram, FRS prognozētā IKP izaugsme 2019. un 2020.gadā tika samazināta attiecīgi no 2,3% uz 2,1% un no 2,0% uz 1,9%. Tika samazināta arī inflācijas prognoze, ļaujot FRS norādīt, ka bāzes procentu likmes, visticamāk, tik drīz netiks celtas. Kamēr FRS kopumā saglabā optimistisku skatījumu uz ASV ekonomiku un lejupslīdes draudus saskata galvenokārt no ārējiem tirgiem, ECB redzējums ir salīdzinoši pesimistiskāks, un tā atzīst, ka tās nākotnes prognozēs dominē negatīvie riski. Saskaņā ar martā publicētajām prognozēm, ECB sagaida eirozonas 2019. gada IKP izaugsmi vien 1,1% apmērā (decembrī ECB prognozēja izaugsmi 1,7% apmērā). ECB prognozē, ka inflācijas līmenis turpinās pazemināties un saglabāsies zem ECB 2% mērķa līdz pat 2021. gadam. ECB neplāno mainīt pašreizējos eiro bāzes procentu likmju līmeņus. Lai sniegtu papildu atbalstu eirozonas valstu ekonomikai, ECB ir nolēmusi no septembra izsniegt aizdevumus (par 0% gadā) eirozonas bankām, ķīlā ņemot šo banku izsniegtos kredītus. Šāds ECB ekonomikas un monetārās politikas redzējums atspoguļojas vērtspapīru tirgos, kur turpina saglabāties zemas likmes. Tirgus saprot, ka plāni normalizēt eirozonas monetāro politiku tiek atlikti uz vēlāku laiku,» situāciju centrālo banku politikas frontē ieskicē SEB Private Banking investīciju stratēģis Ingus Grasis.
Visu rakstu lasiet 9. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!