Konkurētspēju glābs ar nemainīgu samaksu par garākām darba stundām; reformas koriģēs arī publisko finanšu makā notiekošo, kas jau neatbilst eirozonas kritērijiem
Pēc pārskatītajiem pērnā gada datiem fiskālajai disciplīnai tradicionāli uzticīgie somi jau ir «iebraukuši auzās» ar Māstrihtas prasību izpildi. Valdība šo piektdien apsolījusi nākt klajā ar reformu plānu, kura uzdevums ir sabalansēt publiskās finanses un stimulēt Somijas konkurētspēju. Plāna pamata ideja ir līdz 2019. gadam Somijā samazināt darbaspēka izmaksas par 5%.
Sākotnējie 2014. gada rādītāji vēl atstāja vietu cerībai, ka budžeta disciplīnas pārkāpšana pērn nav notikusi, tomēr līdz ar jaunākajiem datiem par Somijas publiskajiem tēriņiem un nodokļu ieņēmumiem ir izrādījies, ka valsts budžeta deficīts jau ir Māstrihtas kritēriju sarkanajā zonā. Valsts parāda līmenis arī ir uz robežas, un tā augošā tendence pēc Somijas Finanšu ministrijas aplēsēm turpmākos gadus turpināsies.
Vadošajos Rietumu ekonomikas medijos tiek norādīts uz paradoksu, ka aiz Vācijas otrajai lielākajai taupības pieprasītājai attiecībā pret Grieķiju Somijai nu pašai ir jāsavelk josta. Somijas bankas OP-Pohjola Group galvenais ekonomists Reijo Heiskanens sarunā ar DB gan saka, ka šādas paralēles vilkt nav godīgi, jo Somijas valdības parāds aizvien ir zem noliktajiem 60% un spēja to apkalpot Helsinkiem arī ir ievērojami atšķirīga no Atēnām.
Arī nerātno budžetu klubiņā tikušā Somijas deficīta savešana kārtībā pēc ekonomista vērtējuma ir tikai laika jautājums. Viņa ieskatā problēma ir tajā, ka ekonomika ir turpinājusi sarukt, kamēr pēdējo apmēram trīs gadu cerības uz atlabšanu nav piepildījušās, bet politika tai pašā laikā nav tikusi koriģēta. Viņš paredz, ka budžeta vajadzību un ekonomikas spēju nesakritība Somijā turpināsies vairākus gadus. «Attiecīgi arī fiskālā politika ir tikusi savā ziņā maldināta.»
Lai vienotu pie augstām sociālajām garantijām radušo tautu, premjerministrs Juha Sipila pats ir solījis samazināt savu algu par 5%. Lai visus darba tirgus spēlētājus mudinātu piedalīties jaunajā topošajā sociālajā līgumā, par 5% savas peļņas novirzīšanu ziedojumiem zinātnes un izglītības vajadzībām ir paziņojuši arī vairāki valstī ievērojami uzņēmēji un biznesa lobiju pārstāvji.
Tieši šis līmenis – 5% – ir valdības uzstādītais līmenis, par kādu līdz 2019. gadam jāsamazina Somijas darbaspēka izmaksas, un «valsts šai ziņā izgāšanos nevar atļauties», aģentūrai Bloomberg teicis premjers. Pretējā alternatīva ir 1,5 mljrd. EUR taupības pasākumi, lai savilktu budžeta galus.
Arodbiedrības priekšlikumu jau maijā noraidīja. Piektdien kopā ar izvērstāku reformu plānu tas sociālajiem partneriem tiks celts priekšā vēlreiz, un arodbiedrībām būs trīs nedēļas laika uz to atbildēt. Vai sociālie partneri sapratīs situācijas nopietnību un piekritīs, ir galvenais jautājums, saka R. Heiskanens. «Es sagaidu, ka līdz 21. augustam ir jābūt skaidrībai par turpmāko politiku. Bet sasniegt vienošanos noteikti nebūs viegli, un ir arī iespējams, ka sarunu procesā nepieciešamās reformas tiek vājinātas. Tas var notikt, politiķiem mēģinot glābt seju sava elektorāta priekšā. Šis būs iepriekš nebijis līgums. Tā iznākums rādīs gan to, cik sekmīgi šādas lietas ir iespējams sarunāt un cik elastīgi savās pieejās ir sociālie partneri, gan arī, vai mēs spējam kaut ko upurēt, kad tas ir nepieciešams, pirms nav noticis lielāks kaitējums.»
Jautāts, vai politiski kreisajai retorikai labvēlīgo situāciju neizmantos sociāldemokrāti, ekonomists saka, ka šī kādreizējā varas partija nu jau opozīcijā vairs nav pie lēmumu pieņemšanas un ir arī politiski diezgan vāja. «Līdz nākamajām vēlēšanām ilgs laiks, kas tikai vairo valdošās koalīcijas spēju rīkoties.»
Jādomā, ka valdības priekšlikums būs nevis griezt strādājošo darba algas, bet gan pagarināt darba laiku, nemainot jau esošo samaksu. Iznākumā neciestu mājsaimniecību rocība, kas somu visai augsto privāto parādu apstākļos būtu galēji nelabvēlīgi, tomēr darbaspēka reālās izmaksas kristos ar sava veida iekšējās devalvācijas tehniku.
Plašāk lasiet rakstā Somi cels spēju konkurēt ar zemāku izpeļņu trešdienas, 29. jūlija, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!