Teju pēc diviem gadiem Eiropas Savienības struktūrfondu finansējums daudzās programmās nav pieejams; Saeimas deputāti un uzņēmēji satraukti par valsts pārvaldes darbu, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Saeimas Eiropas lietu komisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas kopsēdē deputāti pauda satraukumu par iespējamu ES fondu finansējuma pārrāvumu zinātnei un, aizrādot par līdzšinējo kavēšanos, mudināja Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) aktīvi rīkoties, lai to nepieļautu. IZM vēlme vadīt praktiskās ievirzes pētniecības un pēcdoktorantūras pētniecības atbalsta programmas pārskatāmākā un konkurētspējīgākā veidā ir pareizs uzstādījums, taču nav izprotama līdzšinējā darbu kavēšanās, kas draud ar finansējuma pārrāvumu starp 2007.– 2013.gada un 2014.–2020.gada plānošanas periodiem, uzsvēra Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne un Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētājs Māris Kučinskis.
Deputāti uzdeva ministrijai līdz 28.oktobrim nākt klajā ar risinājumu, kā novērst iespējamu finansējuma pārrāvumu, iesniedzot izvērtējumu par nepieciešamās zinātniskās ekspertīzes nodrošināšanas kārtību projektu atlasē un rezultātu uzraudzībā. Deputāti aicina IZM izvērtēt vairākas alternatīvas iespējas, kā arī iekļaut detalizētu informāciju par katra piedāvātā risinājuma ieviešanas laika grafiku. Zinātnei ir paredzēta Praktiskās ievirzes pētniecības programma ar 76,51 milj. eiro finansējumu, kurā viena projekta maksimālais finansējums ir 0,6 milj. eiro, bet atbalsta intensitāte ir 50 līdz 100%. Mežsaimnieki atzina, ka viņiem ir iebildums pret pētniecības maksimālo termiņu – trijiem gadiem, jo mežsaim- niecībā tam būtu jābūt vismaz pieciem gadiem. Savukārt IZM šādu iebildumu vērā neņem. Lai atbalstītu jaunos zinātniekus, ir Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsta programma ar kopējo finansējumu 64,03 milj. eiro. Viena pēcdoktorantūras granta maksimālais apmērs ir 133 806 eiro trijos gados (alga pēcdoktorantam paredzēta līdz 2731 eiro mēnesī, pētniecības izmaksas – 800 eiro mēnesī, atskaitījums administratīvajiem un infrastruktūras resursiem – 5% no grantu kopajoma). Pēc IZM pašreizējām aplēsēm līgumu slēgšana par projektu īstenošanu šajās programmās varētu notikt tikai 2016. gada maijā – augustā. Problēma esot ilgstošā programmu saskaņošanas procesā. Bez tam IZM vēlas, lai Saeima veic grozījumus Publisko iepirkumu likumā. Būtiskie iebildumi pret IZM piedāvātajiem risinājumiem ir Finanšu ministrijai, kura norādīja, ka to rezultātā Eiropas komisija attiecīgos tēriņus var neakceptēt un tie ES naudu nesaņems.
Visu rakstu Naudai joprojām nav piekļuves lasiet 19. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.