Ņemot vērā Latvijas trauslo finanšu stāvokli, nevar prasīt liela apjoma tēriņus stimulēšanas pasākumiem – līdz ar to visas cerības liekamas uz uzņēmēju aktivitāti un spēju ātri un savlaicīgi pielāgot saimniecisko darbību jaunajiem apstākļiem, uzskata Deloitte Latvijas prakses finanšu konsultāciju vadītājs Mārtiņš Zutis.
2009. un daļēji arī 2010. gadu laikā pasaules ekonomika lēnām samazināsies, galvenokārt uz attīstīto valstu ekonomiku rēķina, secināts Deloittes globālās ekonomistu darba grupas izdevumā Global Economic Outlook. Samazināšanās temps tiek bremzēts, pateicoties attīstīto valstu valdību veidotajiem ekonomikas stimulēšanas pasākumiem (it īpaši ASV un Lielbritānijā, kur posts ir vislielākais), kas ietver liela apjoma valdības tēriņus, kurus finansēs ar valsts parādu.
Eiro zonas valstu ekonomikas, kuras pēdējo gadu laikā auga, galvenokārt, pateicoties eksportam uz citām valstīm un iekšzemes celtniecības un nekustamo īpašumu nozaru straujai attīstībai, piedzīvo krasu patēriņu un pasūtījumu kritumu gan no uzņēmumu, gan iedzīvotāju puses un līdz ar to vispārējo ekonomikas samazināšanos. Līdz šim Eiropas valstu valdības ir bijušas samērā piesardzīgas attiecībā uz valsts tēriņiem ekonomikas stimulēšanai un daļai šo iespēju stipri ierobežo jau tā lielais valsts parāds, kura izmaksas arvien palielinās.
«Diemžēl Latvijas ekonomikai piemīt visi apstākļi, kuriem piedēvē pašreizējās grūtības pasaules ekonomikā – mums bija savs kredītu burbulis, savs nekustamo īpašumu burbulis un arī liela daļa no eksporta nozarēm ir saistītas ar celtniecībā nepieciešamajiem materiāliem,» uzsver M. Zutis. Latvijas ekonomika šobrīd atgriežas pie 2005.-2006. gada izmēra, kas nozīmē būtisku samazinājumu uzņēmumu un iedzīvotāju ieņēmumos.