Ir pabeigta Rīgas pils pastāvīgā jumta nesošo konstrukciju un seguma izbūve. Šobrīd norit arī fasāžu rekonstrukcijas darbu noslēdzošais posms. Ziemas sezonā turpināsies iekšdarbi, kas norit visās Valsts prezidenta oficiālās rezidences telpās, šodien informēja VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) un pilnsabiedrība SBRE.
Līdz objekta nodošanai atlicis viens gads.
Šodien mediju pārstāvjiem tika organizēta ekskursija pa Rīgas pili, rādot padarīto un vēl darāmo. Redzēto var aplūkot raksta galerijā.
Oktobra beigās tika demontētas pēdējās sastatnes virs jaunā Rīgas pils jumta un ir noslēdzies pusgadu ilgais darbs – jumta nesošo konstrukciju nostiprināšana, rekonstrukcija un izbūve. Ir pabeigta arī jumta seguma iesegšana, taču atsevišķās zonās vēl ir jāizbūvē pieslēguma vietas.
Šobrīd norit arī noslēdzošais ārējo apdares darbu process. Oktobrī valdīja mēnesim neraksturīgi laikapstākļi un vairākkārt tika pārspēti aukstuma rekordi, un tika veiktas izmaiņas darbu grafikā – kvalitatīvi fasāžu krāsošanas darbus var veikt vien tad, kad fasādes virsmas temperatūra nesamazinās zem +5 grādiem. Tāpēc šobrīd fasādi Pils laukuma pusē klāj aizsargpārklājs, kas ļauj krāsošanas darbus veikt arī pie nelabvēlīgiem laikapstākļiem. Patlaban Rīgas pils fasāde ir divos dzeltenos toņos, no tiem īstais ir gaišākais, «mierīgākais» tonis. Pārējais tiks pārkrāsots.
Ziemas periodā aktīvākais rekonstrukcijas posms norisināsies iekštelpās – turpinās Baltās zāles, Svētku zāles un Sūtņu zāles atjaunošana. Baltajā zālē notiek griestu kasetējuma izveide, sienu atsāļošana, tiek veikta balkonu koka detaļu restaurācija, kā arī ir uzsākta sienu profilu nostiprināšana un dekoratīvo ģipša veidojumu atliešana restauratoru darbnīcā. Jumts virs Baltās zāles patlaban pabeigts 100% apmērā, bet griesti - 40%. Balto zāli paredzēts pabeigt nākamā gada oktobrī.
Svētku zālē ir pabeigta siltinājuma izveide virs zāles pārseguma, kā arī notiek atsāļošana un apmetuma izveide. Pie griestiem bija gleznojumi, kas cieta no mitruma, tie šobrīd ir atjaunoti.
Savukārt, Sūtņu zāles atjaunošanai ir veikti izpētes darbi un izstrādāta paredzamā konservācijas un restaurācijas darbu metodika, lai jau tuvākajā laikā varētu uzsākt sienu un griestu apdares restaurācijas darbus. Tur atklājusies vēl viena siena, kura varētu tikt restaurēta, nevis rekonstruēta. Šajā vietā šobrīd strādājot ļoti augstas klases restauratori.
Līdz Latvijas Valsts svētkiem tiks pabeigti lietus kanalizācijas tīkla pieslēgumu izbūves darbi saskaņā ar 2014.gada septembrī saņemtajām tehniskā projekta izmaiņām. Pilī tiek veikti apdares darbi un grīdu izbūves darbi. Tāpat turpinās arī gaismas ķermeņu, mēbeļu un reprezentācijas aprīkojuma restaurācija. Prezidenta parādes kabinets sagatavots galējai interjera apdarei.
Pašlaik Rīgas pils rekonstrukcijā vidēji tiek nodarbināti 220 cilvēki un vēl 60-70 cilvēki strādā pie restaurācijas darbiem dažādās darbnīcās visā Latvijā.
Daļa no Rīgas pils būvdarbu procesā iesaistītajiem rekonstrukcijas meistariem šonedēļ atrodas Leipziger Messe organizētajā izstādē, kur paplašina zināšanas par senu ēku saglabāšanu, rekonstrukciju un atjaunošanu.
VNĪ arī aicina Lāčplēša dienā saudzēt atjaunoto Rīgas pils vēsturisko apkārtmūri. Ir noslēgusies teju visa Rīgas pils vēsturiskā apkārtmūra restaurācija Daugavas pusē. Rūpējoties par mūra turpmāku saglabāšanu, šogad piemiņas svecītes 11.novembra vakarā aicina novietot pašvaldības ierādītajās vietās Daugavmalā, tādejādi pasargājot mūra vēsturiskos ķieģeļus no neatgriezeniskas termiskas bojāšanas, ko rada svecīšu izdedži un liesmu karstums. Pagājušajā gadā svecīšu likšana uz mūra rezultējusies ar vairāk nekā 20 tūkstošus eiro lielām izmaksām.