Ir noticis dabisks process – Latvijas labklājības straujais pieaugums uz dažādu kredītu, tostarp patēriņa kredīta rēķina, ir apstājies. Tie, kuru kredītsaistības pārsniedz viņu reālo nodrošinājumu, nonākuši neapskaužamā situācijā.
Kā viens no risinājumiem Latvijas ekonomikas izaugsmei tiek minēta pievienotās vērtības radīšana un tās eksporta veicināšana. Par to šobrīd daudz runā arī mūsu cienītā valdība. Bet kā tas izskatās praktiski?
Rietumos izglītības eksports ir labi iekopta joma, kur vidēji katrs desmitais students ir no ārvalstīm. Latvijā ir otrais lielākais studentu skaits pasaulē pēc Kanādas , tomēr izglītības kā eksporta potenciāls ir pilnīgi neizmantots, un tā rezultātā negūto ieņēmumu aprēķins sanāk visnotaļ iespaidīgs:
-Latvijā šobrīd ir aptuveni 130 000 studentu;
-Pieņemam, ka šim skaitam pievienotos aptuveni 14400 ārzemju studentu (veidojot 10% no kopējā studentu skaita), kuri par studijām un dzīvošanu Latvijā maksātu gadā aptuveni 7000 Ls;
-Negūto ieņēmumu (zaudējumu) summa – aptuveni 100 miljoni lati.
Piedāvāju īsu ieskatu manis vadītās Biznesa augstskolas Turība centienos eksportēt izglītību.
Turība divus iepriekšējos gadus intensīvi strādāja, apgūstot starptautisko izglītības tirgu. Piedalījāmies starptautiskās izglītības izstādēs, piesaistījām aģentus, devāmies pieredzes apmaiņas braucienos uz dažādām augstskolām ārpus Latvijas, kā rezultātā attīstījām starptautisko studiju programmu struktūru Latvijā. Augļi šim darbam bija acīmredzami – maksas studijām Biznesa augstskolā Turība 2008./2009. gadā pieteicās vairāk nekā 100 (šis skaitlis neietver Turībā pieteikušos un studējošos ERASMUS u. c. stipendiju apmaiņas programmu studentus). Latvijā un Turībā studētgribētāji ir galvenokārt no Āzijas, tostarp no Ķīnas, Pakistānas, Turcijas, bet ir arī studenti no ASV, Vācijas, Francijas, Krievijas, Baltkrievijas, Kanādas un Azerbaidžānas.
Tik tālu viss noritēja jauki. Problēmas sākās tad, kad studenti mēģināja iegūt uzturēšanās atļaujas studijām Latvijā. Izrādījās, ka mūsu ārlietu resori, imigrācijas dienesti ir izveidojuši un uztur sistēmu, kas kavē pie mums studēt gribošu ārvalstu studentu iekļūšanu Latvijā. Neielaižot šos studentus, tiek pazaudēti arī vairāki miljoni latu lieli ieņēmumi, ko šie studenti Latvijā iztērētu kā studiju maksas un ikdienas tēriņus.
Es pilnībā atbalstu valsts specdienestu un drošības iestāžu darbu, jo man rūp Latvijas drošība. Bet es būtu priecīgs, ja drošā valstī šogad izdotos imatrikulēt vismaz pusi no tiem studentiem, kas pieteikušies, lai iegūtu augstāko izglītību Latvijā (un maksātu par to paši!). Te arī neliels iespējamo zaudējumu aprēķins gadījumā, ja valsts liegs iekļūšanu un studiju iespējas Latvijā pusei no šiem jauniešiem:
Studentu skaits Studiju gadi Mācību maksa gadā Summa 50 studenti 4 gadi 5 000 LVL 1 000 000 LVL
Augstskola Turība un tādējādi Latvijas valsts šobrīd riskē zaudēt iespēju gūt 1 000 000 Ls (vienu miljonu latu) lielus ieņēmumus tuvāko četru gadu laikā.
Neesmu pārliecināts, ka tuvākajā laikā mūsu valsts pārvaldes ierēdņu izpratne un darba stils būtiski mainīsies. Protams, ka varam cerēt uz brīnumu un jaunu kadru kalvi, kura būs ne vien spējīga, bet arī ieinteresēta veicināt eksportu un valsts ieņēmumus. Biznesa augstskola Turība arvien turpinās piesaistīt ārvalstu studentus un mēģinās panākt to, ka Latvija nebūs viņiem slēgta.