Šā gada martā Daugavas HES ražošanas apjomi ir bijuši divas reizes lielāki nekā februārī – elektroenerģijas biržas cenas Latvijā saglabājās iepriekšējā mēneša līmenī, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) dati.
Neraugoties uz to, ka NordBalt kabelis no 18.marta līdz 29.martam bija atslēgts avārijas remontā, 2016.gada martā vidējā (aritmētiskā) biržas cena Latvijā saglabājās februāra līmenī un bija 29,87 EUR/MWh. Arī februārī NordBalt kabelis bija pieejams tirgum daļu no perioda – no 18.februāra līdz mēneša beigām. Kā liecina elektroenerģijas biržas dati, tad marta mēnesī NordBalt kabelis tika noslogots par 80% no pieejamās jaudas attiecīgajā laika periodā virzienā uz Lietuvu, savukārt LitPolLink starpsavienojums – 11,5% apmērā no pieejamās jaudas virzienā uz Lietuvu un 64,5% – virzienā uz Poliju. Tas joprojām liecina, ka daļa no Skandināvu lētās elektroenerģijas caur Lietuvu nonāk Polijā. Martā pieejamās starpsavienojumu jaudas un elektroenerģijas apjoms, kas ieplūst Baltijā no Skandināvijas, ir pietiekošs, lai ietekmētu elektroenerģijas cenu Latvijā un Baltijā kopumā.
Elektroenerģijas biržas vidējā mēneša cena Lietuvā martā bija 30,81 EUR/MWh, kas ir nedaudz augstāka, nekā Latvijā, kas, savukārt, liecina, ka šajā laika posmā starp Latviju un Lietuvu bija neliels jaudas sastrēgums virzienā no Latvijas uz Lietuvu (52 stundas jeb 7% no kopējā stundu skaita mēnesī). Tas saistīts ar vienas elektroenerģijas pārvades līnijas remontu, samazinot šajā periodā pieejamo jaudu. Savukārt elektroenerģijas biržas vidējā mēneša cena Igaunijā martā bija 29,41 EUR/MWh, kas ir ļoti tuva Latvijas cenai. Tas liecina, ka pārvades jaudu sastrēgums starp Igauniju un Latviju marta mēnesī arī bija neliels (83 stundas, jeb 11% no kopējā stundu skaita mēnesī). To ietekmēja Latvijā saražotās elektroenerģijas apjoma palielinājums, salīdzinājumā ar februāri.
Ja februārī Latvijā tika importēti 29% no nepieciešamā elektroenerģijas apjoma, tad martā importa apjoms bija tikai 10%. Tas ir saistīts ar augstāku ūdens pieteci Daugavā, kā rezultātā Daugavas HES saražotās elektroenerģijas apjoms marta mēnesī vairāk kā divas reizes pārsniedza februārī saražoto. Turklāt periodā, kamēr atslēguma dēļ nebija pieejama NordBalt kabeļa jauda, palielinājās arī Rīgas TEC saražotās elektroenerģijas apjoms, ierobežojot vairumtirgus cenu pieaugumu.
Atbilstoši Eiropas Savienības direktīvai un Elektroenerģijas tirgus likumam viens no SPRK uzdevumiem ir elektroenerģijas vairumtirgus uzraudzība. SPRK analizē elektroenerģijas nākamās dienas biržas ik-stundas cenas un vidējās cenas.