No 2015. gada valdes locekļiem var nākties pašiem segt vadītā uzņēmuma nodokļu parādus, ja tie pārsniegs 18 tūkst. eiro; eksperti brīdina – sāksies šo amatpersonu imports .
Šāda situācija var rasties, ja jaunā Saeima akceptēs grozījumus likumā «Par nodokļiem un nodevām», kas paredz jaunu pantu par kapitālsabiedrību nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu. Faktiski šīs izmaiņas valdes locekļus kapitālsabiedrībās, kuru īpašnieki riskē ar nodalītu mantu, padarīs par personīgi atbildīgiem – nodokļu nomaksas jautājumā, kas paaugstinās šo amatpersonu risku iekrist, īpaši tad, kad darījumu partneris nesamaksās par piegādāto preci vai sniegtajiem pakalpojumiem. Vienlaikus tiks dots stimuls valdes locekļu amatos apstiprināt ārzemniekus gan no tuvākajām, gan no eksotiskām valstīm.
Piedāvātā redakcija paredz – lai uzsāktu procesu par nokavētu maksājumu atlīdzību no valdes locekļa, Valsts ieņēmumu dienestam (VID) būs pienākums konstatēt, ka ir izpildīti dažādi kritēriji, tostarp nokavēto nodokļu maksājumu summai jāpārsniedz 50 minimālās mēnešalgas (šogad tas veidotu 16 tūkst. eiro, bet nākamgad minimālo algu varētu paaugstināt līdz 360 eiro, kas tādējādi veido 18 tūkst. eiro). Tāpat lēmumam par nokavēto nodokļu maksājumu piedziņu ir jābūt paziņotam nodokļu maksātājam, jākonstatē, ka pēc nodokļu parāda izveidošanas nodokļu maksātājs ir atsavinājis aktīvus ieinteresētajai personai un nodokļu maksātājs, kas veic saimniecisko darbību, nav iesniedzis juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu. Vēl nepieciešams akts par piedziņas neiespējamību no kapitālsabiedrības. «Lēmums stāsies spēkā tikai tad, kad tas kļūs neapstrīdams iestādē vai tiesa pieņems galīgo nolēmumu,» skaidro Finanšu ministrijā.
Šādas normas ieviešanu, sākot ar 2015. gadu, atbalsta pašreizējais finanšu ministrs Andris Vilks, kurš norāda, ka 2015. gada budžetu pavadošajā likumprojektu paketē plānots virzīt grozījumus likumā «Par nodokļiem un nodevām», paredzot tiesības VID lemt par atbildības noteikšanu valdes loceklim par kapitālsabiedrības nokavētajiem nodokļu maksājumiem. Turklāt, pēc A. Vilka teiktā, pārejas periods nav nepieciešams, un šīs normas var stāties spēkā jau ar nākamo gadu. «Šī iniciatīva ir jāvirza, jo tas dos pozitīvu efektu, kaut arī tai ir liela pretestība,» sarunā ar DB uzsvēra A. Vilks. Pašreizējais finanšu ministrs gan darbu savā amatā neturpinās, un tas vieš cerību stariņu, ka ideja tās pašreizējā izskatā netiks virzīta izskatīšanai triecientempā jaunajai Saeimai.
Tomēr šāda perspektīva daudzus biedē. SIA Sakret padomes priekšsēdētājs Andris Vanags jaunu normu ieviešanu vērtē kritiski un aicina vairāk izmantot esošo likumdošanu, kur esot pietiekami daudz normu valdes locekļu atbildības noteikšanai. «Mums ir tik daudz likumu, kas regulē valdes locekļu darbību, – Komerclikums, Krimināllikums, ja runa ir par krimināliem nodarījumiem,» viņš skaidro.
Pieņemot jauno regulējumu, neviens negribēs ieņemt valdes locekļu amatu, prognozē A. Vanags. «Valdēs tiks iecelti cilvēki nez no kurienes, bez pases utt.,» viņš stāsta.
Visu rakstu Darbošanās valdē var kļūt ļoti riskanta lasiet piektdienas, 31. oktobra, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!