Darbaspēka izmaksu pieauguma temps gada otrajā ceturksnī samazinājies - gada laikā pieaugums jau bijis mazāks par ierastajiem 30%, raksta laikraksts Dienas bizness.
Pieauguma tempa samazinājums nav bijis ļoti būtisks, un to daļēji var skaidrot arī ar darba algu legalizācijas tendences turpināšanos. Tomēr patlaban ekonomikā ir iespējama recesija un iekšzemes kopprodukta rādītājs vairākus ceturkšņus varētu būt ar mīnuszīmi, un, iespējams, tas varētu radīt vēlmi daļai uzņēmēju pāriet atpakaļ uz aplokšņu algām. «Abpusēji saprotamām uzņēmēju un valsts attiecībām varētu būt izšķiroša loma sociālekonomiskās situācijas stabilizācijā, jo biznesa pārvietošanās vairāk uz pelēko zonu var radīt lielas galvassāpes valdībai nākamā gada budžeta plānu izpildē,» norāda E. Rudzītis.
Viszemākās darbaspēka izmaksas bija viesnīcu un restorānu nozarē - 2.45 lati stundā. Savukārt visaugstākās vienas stundas darbaspēka izmaksas, pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem šā gada otrajā ceturksnī bija finanšu starpniecībā - 8.18 lati, valsts pārvaldē - 6.08 lati un elektroenerģijas, gāzes un ūdens apgādē - 5.96 lati. «Latvija var lepoties ar milzīgu valsts aparātu, kuru iespējams samazināt, turklāt varētu ietaupīt salīdzinoši lielus līdzekļus, jo valsts aparātā strādājošo darbaspēka izmaksas atpaliek tikai no finanšu starpniecības uzņēmumu darbinieku izmaksām un apsteidz visu pārējo nozaru darbaspēka izmaksas,» uzsver E. Rudzītis.
E. Rudzītis prognozē, ka ekonomikas lejupslīdes dēļ darbaspēka izmaksu pieaugums turpinās samazināties, 3. ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu tas varētu būt jau zem 20%, savukārt pēdējā ceturksnī 10-15% robežās.