Ja parlaments nemainīs savu nostāju, skatot grozījumus akcīzes nodokļa likumā galīgajā lasījumā, tad no 2020.gada 1. jūlija saldās limonādes kļūs krietni «sālītākas».
Proti, bezalkoholiskajiem dzērieniem ar cukura saturu līdz 5 gramiem uz 100 mililitriem akcīzes nodoklis būtu 7,4 eiro par 100 litriem, tiem, kuru saturā cukura daudzums būtu no 5 līdz 8 gramiem – 10 eiro par 100 litriem un tiem, kuru saturā cukura daudzums pārsniegtu 8 gramus akcīzes nodokļa likme jau būtu 30 eiro. Jāņem vērā, ka pašlaik akcīzes nodokļa likme bezalkoholiskajiem dzērieniem ir noteikta 7,4 eiro par 100 litriem.
Piemēram, ja dzērienā norādītais cukura daudzums uz 100 mililitriem ir 11 grami cukura, tad 1,5 litru pudelei šī dzēriena akcīzes nodoklis būtu 0,45 eiro, kam pieskaitot pievienotās vērtības nodokli cena pēc aptuvenām aplēsēm no pašreizējiem 1,0 līdz 1,3 eiro pieaugtu līdz 1,5- 1,7 eiro.
Ja parlamenta vairākuma atbalstītā akcīzes nodokļa diferenciācija arī stāsies spēkā, tas nozīmēs augstāku cenu limonādēm un iespējams arī uzvaras gājienu piedzīvos tie saldinātie dzērieni, kuriem cukura saturs ir nulle, kaut arī tajos tiek izmantoti cita veida saldinātāji, kuru, iespējamais, kaitējums veselībai varbūt pat ir lielāks par cukuru. Tiek pieļauts, ka šādu ideju īstenošana dzīvē būs sava veida starta šāviens atspirdzinošo bezalkoholisko dzērienu tirgus pārdalei.
Saeimas deputāts Andris Skride no Saeimas tribīnes norādīja, ka sūtība ir samazināt cukura patēriņu ar dzērieniem pieaugušo un jo īpaši bērnu uzturā. Klīnisko pētījumu dati liecina, ka mūsdienās gan bērni, gan pieaugušie ar tieši saldinātajiem dzērieniem apēd nesamērīgi lielu cukura daudzumu.«Samazinot saldināto dzērienu patēriņu līdz 5 procentiem no dienas uzņemto kilokaloriju daudzuma, tika panākts ievērojams mirstības samazinājums. 2017. gadā Filadelfijā, ASV, kurā ieviesa šo palielināto akcīzes nodokli saldinātajiem dzērieniem, pierādīja, ka tas būtiski samazināja šo te saldināto dzērienu patēriņu. Faktiski līdz pat 20 % varam samazināt saldināto dzērienu patēriņu, kas tādējādi jau ilgtermiņā mūsu veselības tēriņus,» norādīja A. Skride.