Lietuvā uzliesmojušais cūku klasiskais mēris apdraud arī Latvijas cūku audzētājus, pirmdien informē laikraksts Dienas bizness.
Lai aizsargātu vietējo tirgu, pašmāju ražotāji prasa noteikt stingrākus robežkontroles pasākumus.
Satraukts par Lietuvā atklātās infekciju slimības - klasiskā cūku mēra gadījumu ir a/s Jēkabpils labība valdes priekšsēdētājs Varis Sīmanis. Viņš domā, ka nekavējoties jānodrošina stingra kontrole uz visiem Lietuvas-Latvijas ceļiem, lai izslēgtu iespēju ievazāt šo bīstamo slimību Latvijā. «Uz robežas ir jāatjauno robežkontrole, jāveic pastiprināta transportlīdzekļu kontrole, kā arī to dezinfekcija,» pārliecināts V. Sīmanis. Tāpat būtu jāaizliedz to kravas automašīnu pārvietošanās, kas pārvadā gaļu un gaļas produktus tranzītā, jo tos neesot iespējams izkontrolēt. Viņš arī nav pārliecināts par kaimiņvalsts puses godprātību. «Kāpēc viņi, zinot par šo bīstamo slimību, vēl 31. maijā mēģināja vest savas cūkas uz Krieviju?» vaicā pieredzējušais nozares speciālists. Gadījumā, ja šī slimība nonāktu Latvijā, valsts ekonomikai tiktu nodarīts liels posts, jo būtu jāizkauj ganāmpulki un eksports uz Krieviju apstātos. Kā jau iepriekš vēstīts, tieši dzīvo cūku eksports uz Krieviju būtiski pieaudzis tieši pēdējos gados, pērn tas sasniedza 21,7 % no saražoto cūku skaita jeb vairāk nekā 10 tūkstošus tonnu. Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) informācija liecina, ka pēdējos gados nozīmīgs ir arī cūkgaļas imports no Lietuvas.
Lietuvā atklātā cūku infekcija lielas problēmas var radīt sivēnu audzētājiem, jo tiem, kas izaudzēto realizē Eiropas valstu tirgos, nāksies domāt, kur likt sivēnus. Latvijas Cūku audzētāju asociācijas (LCAA) direktors Dzintars Veide atzina, ka vismaz trīs lielas saimniecības nodarbojas ar šo rūpalu un šobrīd pēc tirdzniecības un tranzīta ierobežojumu noteikšanas Lietuvā var rasties problēmas ar šo biznesu. SIA Gaižēni īpašnieks Alekss Rasmusens stāsta, ka šonedēļ plānots nosūtīt uz Poliju kravu ar aptuveni 1000 sivēniem, taču piektdienas vakarā viņš bija neziņā, vai tas izdosies noteikto ierobežojumu dēļ. Gaižēnu vadītāja rīcībā piektdien nebija precīzas informācijas par aizliegumu, taču gadījumā, ja to noteiktu, A. Rasmusens pieļāva, ka, iespējams, tranzīta veicējiem tiktu noteikts tranzīta koridors. Gaižēni pusi no izaudzētajiem sivēniem realizē Polijā, otru pusi Latvijā. Uzņēmuma vadītājs arī pauda bažas, vai Krievija bailēs no bīstamās cūku slimības neaizliedz dzīvo cūku importu no visas Baltijas.
Ražotāju bažas kliedē Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga, sakot, ka jau no 1. jūnija piemēroti attiecīgie drošības pasākumi un cūkas no Lietuvas valstī nedrīkst ievest. PVD sadarbībā ar Valsts robežsardzi un Valsts policiju veicot nepieciešamās kontroles, lai cūkas netiktu ievestas Latvijā.