Jau šoruden Daugavpils cietoksnī tiks pabeigti Rotko mākslas centra būvdarbi, taču visa kompleksa atjaunošanai būs nepieciešami gadu desmiti
Daugavpils cietokšņa teritorija šobrīd atgādina lielu būvlaukumu, tieši tur koncentrējas vērienīgākās šā gada būvniecības aktivitātes Daugavpilī. Procesā ir vairāki projekti, no tiem trīs lielākie – Valsts policijas (VP) pārvaldes ēku kompleksa izbūve, bijušās Artilērijas arsenāla ēkas rekonstrukcija par Rotko mākslas centru, kā arī ielu kompleksais labiekārtojums un inženiertīklu renovācija; šo trīs projektu kopējā vērtība sasniedz apmēram 18 miljonus latu.
Rotko centrs tiek uzskatīts par vienu no nozīmīgākajiem objektiem Daugavpils cietokšņa kompleksā, kam būtu jāveicina Daugavpils kā reģionālas nozīmes kultūras un tūrisma centra izveidi. Ēkas rekonstrukcijas darbi tika sākti pērn pavasarī, ekspluatācijā to paredzēts nodot jau šoruden, bet paša mākslas centra atvēršana plānota 2013. gadā. Projekta kopējās izmaksas ir vairāk nekā 4,5 milj. Ls, ierēķinot arī apkārtējās teritorijas labiekārtošanu; galvenais būvuzņēmējs ir SIA Ditton būve.
Tieši šodien Daugavpils cietoksnī ir spāru svētki trim VP Latgales reģiona pārvaldes rekonstrukcijas un būvniecības procesā esošajām ēkām – īslaicīgās aizturēšanas izolatora jaunbūvei un divām administratīvajām ēkām. Ēku būvdarbi un restaurācija tika uzsākta pērn rudenī, līgumsaistības ar būvuzņēmēju SIA Arčers paredz visu trīs objektu nodošanu ekspluatācijā līdz 2013. gada vasarai. Būvdarbu līguma summa ar PVN ir 9,8 miljoni latu.
Cietokšņa teritorijas ielu un inženiertīklu sakārtošanas projekts, ko realizē ceļu būves uzņēmums Binders, tiks pabeigts jau šogad; ielu infrastruktūras būvdarbi dēļ sarežģījumiem ar apakšzemes tīkliem uz laiku bija apturēti, taču tagad tie tiek turpināti, objekta realizācijas termiņš ir pagarināts līdz 2012. gada decembra beigām.
Nākamie aktuālie cietokšņa attīstības projekti, kuru realizācijai ir jāsākas vēl šogad, ir saistīti ar Nikolaja ielas apbūvi, Nikolaja vārtu (cietokšņa parādes vārti) rekonstrukciju un restaurāciju, kā arī padomju laikā nojauktā koka konstrukciju tilta atjaunošanu.
Kopumā cietokšņa 150 ha lielajā teritorijā ir gandrīz 80 dažādas funkcijas un dažādos laikos tapušu ēku; apmēram puse īpašumu pieder valstij, pārējās Daugavpils pašvaldībai, neliela daļa – privātīpašniekiem. Milzīgas platības šobrīd līdzekļu trūkuma dēļ stāv neizmantotas, lai arī konceptuāli katrai ēkai ir ieskicēts tās potenciālais pielietojums nākotnē. Kā atzīmē Daugavpils cietokšņa pārvaldnieks Jānis Dukšinskis, telpu potenciāls te ir milzīgs - vēsturisko cietokšņa ēku platību gandrīz ērtāk ir mērīt hektāros, nevis kvadrātmetros.